Pogotowie przeciwpowodziowe w Nowym Sączu, kolejne ostrzeżenia przed intensywnymi opadami!

Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydało ostrzeżenie trzeciego, najwyższego stopnia przed intensywnymi opadami deszczu z burzami, które mogą wystąpić na całej Sądecczyźnie. Spodziewane są również wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. 

Od środy (22 maja) od godz. 12:00 do piątku (24 maja) do godz. 12:00 w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu (lokalnie także o charakterze burzowym), w zlewniach: Soły, Skawy, Raby, Dunajca, Ropy i na mniejszych bezpośrednich dopływach Wisły na terenie województwa małopolskiego, spodziewane są wzrosty poziomu wody w strefie stanów wysokich. Zostaną przekroczone kolejne stany ostrzegawcze, a w dalszej kolejności także stany alarmowe. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska hydrologicznego to 90%. Stopień zagrożenia określono jako trzeci w skali trzystopniowej.

W trakcie opadów mogą wystąpić też burze z porywami wiatru do 70 km/h. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90%.

Łubinka przekroczyła stany ostrzegawcze.

Jak poinformował prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel  – od godz. 10. w Nowym Sączu ogłoszone zostało pogotowie przeciwpowodziowe. 

Przekroczony stan ostrzegawczy na potoku Łubinka o 20 cm. Teraz wysokość wody wynosi 320 cm. Nie ma na co czekać. Ogłaszam pogotowie przeciwpowodziowe. Stan na godz. 10:00