fot. Gmina Podegrodzie

Podegrodzie. Wystawa „Ikona okiem ku wieczności”.

W Kościele Parafialnym pod wezwaniem św. Jakuba Starszego Apostoła w Podegrodziu można obejrzeć ikony powstałe na warsztatach ikonopisania. Namalowane zostały przez uczestników warsztatów ikonopisania, które odbywały się w Bibliotece Gminnej w Podegrodziu. Warsztaty zostały sfinansowane przez Powiat Nowosądecki, a poprowadziła je pani Barbara Ruchała.

Czym jest jest ikona?

Ikona to obraz sakralny powstały w kręgu kultury bizantyjskiej, wyobrażający postaci świętych, sceny z ich życia lub sceny biblijne. Nie jest to jednak zwyczajny obrazem o tematyce religijnej. Jest dziełem sztuki zrodzonym w modlitwie i niosącym w sobie symbolikę wypracowaną przez setki pokoleń chrześcijańskich twórców.

Ikony są raczej surowe, oschłe, wstrzemięźliwe, statyczne. Twarze i sylwetki postaci ukazane nie pokazują ich uczuć. Każda kreska i każdy kolor użyty w ikonie są podporządkowane tajemnicy, o której obraz ma opowiedzieć. Ikony winny być wrotami prowadzącymi do modlitwy. Pisze się więc kolorami i kształtami licząc, że wywołają drgnienia naszej duszy, że pobudzą nas i otworzą na mistyczną, Bożą rzeczywistość, że pomogą nam dobrze i pewnie kroczyć naszą drogą do Królestwa Niebieskiego.

Większość ikon to dzieła anonimowych twórców, gdyż zgodnie z tradycją malarz wcale nie był autorem ikony, on tylko otrzymał dar i natchnienie do jej wykonania. Dawne przepisy ściśle określały czynności, które towarzyszyły artyście w trakcie malowania ikony. Była to przede wszystkim modlitwa, skupienie i zachowanie ciszy. Ikona musiała ściśle nawiązywać do tradycji, zaś malująca ją osoba z żaden sposób nie mogła zaznaczyć swej indywidualności.

fot: Gmina Podegrodzie