Poczta Polska wprowadziła do obiegu kartkę pocztową ze strojem podegrodzkim!

W dniu dzisiejszym Poczta Polska przekazała do obiegu okolicznościową kartkę pocztową „Podegrodzianie”, przedstawiającą stroje podegrodzkie. Zdjęcie wykonano do dzieła pt. „Stroje Ludowe Szerokiego Podhala”.

Trochę historii…

Narodowy ruch regionalny, oparty o działania „Ognisko Związku Podhalan”, powstał w 1928 roku w Nowym Sączu. W wyniku działania Ogniska między innymi powstało na Sądecczyznie w różnym czasie wiele grup regionalnych tj Łącku, Rojówce, a także w Podegrodziu, na bazie której powstał zespól Regionalny Podegrodzie w 1937 roku.

Rok 2017 jest rokiem jubileuszowym. tj. osiemdziesiąt lat zawiązania Regionalnego Zespołu Podegrodzie na bazie grup rodzinnych we wsi i okolicznych wioskach, parafii Podegrodzie a także współpracy tych grup z Żeńską  Szkołą Rolniczą w Podegrodziu. Z tej okazji została zamówiona kartka okolicznościowa w przedsiębiorstwie Poczta Polska „Strój Podegrodzki” w 2016 roku, z prośbą o wydanie w 2017 roku.

Kartka pocztowa – kliknij tutaj.

Materiał pomocniczy do kartki, to zdjęcie z 1935 z oryginalnym zapisem które zachowało się w archiwum rodzinnym w Łącku u pani Mari Boguckiej z domu Konstanty.
Na zdjęciu strój Podegrodzki prezentują Wojciech Konstanty bez kapelusza – Dziadek Wojciecha Boguckiego, Jakub Konstanty w kapeluszu – Dziadek Leszka Konstantego. Trzecia osoba nie rozpoznana. Jak czytamy pod zdjęciem, zdjęcie dokonano do dzieła „Stroje Ludowe szerokiego Podhala”

Strój Podegrodzki

Część męskiego stroju PODEGRODZKIEGO powstała za czasów wojen szwedzkich i nie jest wymysłem ludu. W okolicach Sącza toczyły się walki ze Szwedami, w których udział brali też włościanie z Podegrodzia, Gostwicy i Naszacowic. Na pamiątkę tego wydarzenia, król Jan Kazimierz nadał tym włościanom prawo noszenia ubioru szwedzkich oficerów. Z tych to strojów powstały do dzisiaj zachowane i przy większych świętach noszone „kaftany” i „błękicia”.

Jak wysoko stanęła Kultura Podegrodzian, świadczy o tym ich strój artystycznie zdobiony, tradycją  z pokolenia na pokolenie przekazywany i noszony zwłaszcza na uroczystościach narodowych i  parafialnych. W tym stroju objawia się niezwykły artyzm i sztuka zdobnicza  ludzi, którzy potrafili wznieść się na taką wyżynę, że dzisiaj podziw nas bierze, skąd  wzięły się te prześliczne wzory i tak bogate ornamenty..a że parafia była w Podegrodziu to strój nazwano Strojem Podegrodzkim. Należy wspomnieć krawców, szyjących stroje podegrodzkie; Piotr Zygmunt z Juraszowej – zginął w Obozie niemieckim w Oświęcimiu , Jan Dora z Gostwicy, Pogwizd z Niskowej, Jan Bulanda z Zabrzeży, Michal Kowalczyk. Wszyscy  ci krawcy uczyli się  u Jakuba Fyzowicza w Gostwicy.
Fotografie Piotra Zygmunta z Juraszowej, Jan Dora z Gostwicy, znajdują się na stronie Narodowego Archiwum Cyfrowego w Warszawie.

Źródło:
Kurijer Podhalański Nowy Sącz 30 IX. 1928 rok
Monografia wsi Podegrodzie 1937 rok
material przygotowały rodziny Wojciecha Boguckiego i Leszka Konstantego