Pierwsza płyta Zespołu Pieśni i Tańca Brzeźnioki odebrana z rąk Starosty Marka Kwiatkowskiego

Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski wręczył dzisiaj zespołom trzy płyty z ich utworami. Krążki zostały nagrane bezpłatnie w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Starym Sączu i trafiły do powiatowej Fonoteki.

– Dziękuję za to, że dbacie o zachowanie naszych tradycji. Dzięki takim zespołom jak wasz, gromadzimy w naszej Fonotece oryginalne, regionalne utwory i zachowujemy je dla potomnych.

– mówił starosta Marek Kwiatkowski.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca Brzeźnioki

Sto krążków CD i płytę „matkę” ze swoimi utworami otrzymał Zespół Pieśni i Tańca „Brzeźnioki”. Zespół powstał w listopadzie 2017 roku z inicjatywy Małgorzaty Kmiecik i Iwony Bodziony przy stowarzyszeniu, którego prezesem został Jan Kożuch. Członkowie zespołu to w większości mieszkańcy Brzeznej, Gostwicy, Podrzecza, Chochorowic i Stadeł. Liczący ponad 140 osób zespół tworzą cztery grupy wiekowe: grupa maluszków od 3 do 7 lat, grupa dziecięca od 8 do 13 lat, grupa młodzieżowa od 14 do 18 lat oraz grupa osób dorosłych. Program artystyczny zespołu to tradycyjne tańce, muzyka i zabawy charakterystyczne dla regionu Lachów Podegrodzkich.

Zespół Brzeźnioki bierze udział w różnych koncertach, festynach organizowanych na terenie naszej gminy, a także na festiwalach międzynarodowych m. in.  w Bułgarii, czy Macedonii.

„Brzeźnioki” na festiwalach w Bułgarii i Macedonii

Kolejne sto płyt trafiło do Zespołu Regionalnego „Przyszowianie”. Grupa prezentuje zwyczaje, tańce, obrzędy Lachów Sądeckich. Instruktorem zespołu jest Edward.

Starosta wręczył też płytę „matkę” i sto krążków CD Grupie Śpiewaczej z Przyszowej. Zespół działa od 2014 roku. Tworzy go pięciu śpiewaków, którzy szperając i wydobywając stare zapomniane piosenki i melodie śpiewane przez naszych dziadków i ojców na zabawach, weselach i innych spotkaniach, pragną zachować je dla potomnych. Skład grupy: Franciszek Hebda, Bronisław Stypuła, Józef Leśniak, Zbigniew Pająk i Andrzej Bargieł.

Źródło: nowosadecki.pl
Fot. Maria Olszowska