Pielgrzymi z Podegrodzia na uroczystościach ku czci św. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii

18 maja 2021 r. burmistrz Góry Kalwarii – Arkadiusz Strzyżewski rozpoczął obchody 390 rocznicy urodzin Św. Stanisława Papczyńskiego, składając kwiaty w gminnych barwach przy sarkofagu zakonnika w sanktuarium na Mariankach.

18 maja 1631 roku w Podegrodziu przyszedł na świat Stanisław Papczyński. Na centralnych uroczystościach nie mogło zabraknąć pielgrzymów z rodzinnej parafii Świętego. Do Góry Kalwarii udali się oni wraz z proboszczem parafii św. Jakuba Starszego Apostoła w Podegrodziu ks. prałatem Józefem Wałaszkiem.

Centralne uroczystości odbyły się w niedzielę 23 maja w Kościele Wieczerzy Pańskiej na Mariankach. Uroczysta Msza święta o godz. 12:00 była sprawowana ku czci św. ojca Stanisława Papczyńskiego w intencjach pielgrzymów, przyjaciół i dobrodziejów Sanktuarium w Górze Kalwarii na Mariankach. W tym roku centralne uroczystości odbyły się przy ołtarzu polowym za Wieczernikiem.

Parafia Podegrodzie oraz firma Kryształ z Podegrodzia z okazji 350 rocznicy założenia Zakonu Marianów w darze przywieźli witraż, który jest przeniesioną na szkło kopią obrazu z początku XX wieku. Kopia przedstawia św. Ojca Stanisława, błogosławiącego Króla Jana III Sobieskiego przed jego wyruszeniem na odsiecz Wiednia.

Odznaczenie w postaci Medalu Pamięci Wiktorii Wiedeńskiej (za kultywowanie pamięci o Królu Janie III Sobieskim, Husarii Polskiej i Victorii Wiedeńskiej) otrzymali:

  • ks. dr Tomasz Nowaczek MIC reprezentujący Andrzeja Pakułę MIC, generalnego przełożonego Księży Marianów
  • proboszcz parafii św. Jakuba Starszego Apostoła w Podegrodziu – ks. prałat Józef Wałaszek
  • Roman Zwoliński reprezentant Polonii z Wiednia

Po uroczystościach odbyło się również spotkanie samorządu gminy Góra Kalwaria z Piotrem Zapartem, Przewodniczącym Komitetu Budowy Pomnika Króla Jana III Sobieskiego na Kahlenbergu w Wiedniu oraz mieszkańcami gminy Podegrodzie.

10 pięknych cytatów św. Stanisława Papczyńskiego

Foto i wideo – Anna Radzik – firma Kryształ,
Śpiewa chór dziecięcy „Aniołki Papczyńskiego” (parafia Podegrodzie), kierownik zespołu – Dorota Szewczyk