Pacjentka ze Starego Sącza jednak nie ma koronawirusa. Błędny wynik pierwszego testu.

19 czerwca informowaliśmy o 90-letniej kobiecie ze Starego Sącza, która trafiła na oddział chirurgii ogólnej Szpitala Specjalistycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu.

Kobieta nie miała żadnych objawów, a jednak wynik testu na COVID-19 okazał się pozytywny. Pacjentka została przewieziona do szpitala w Krakowie.

Koronawirus w szpitalu w Nowym Sączu. Oddział chirurgii zamknięty.

Wszystkie testy wykonywane są w krakowskim laboratorium. Zachowaliśmy więc wszystkie odpowiednie procedury związane z covid. Zakażona pacjentka została przewieziona do szpitala w Krakowie. Oddział chirurgii został zamknięty a wszyscy pacjenci poddani badaniom.

–informuje rzeczniczka sądeckiego Szpitala Agnieszka Zelek-Rachtan.

Jak się okazało kilka dni później pacjentce wykonano 2 testy na obecność COVID-19 w krakowskim szpitalu. Obydwa okazały się negatywne.

Rozmawiałam ze specjalistami w zakresie testów i dopuszczalne są błędy na poziomie 5%. Wszystkim pacjentom na oddziale chirurgii wykonano testy. Są one ujemne. Odział pracuje bez zakłóceń. Przyjmowani są pacjenci.

– dodaje Agnieszka Zelek-Rachtan.

Jak się okazuje błędne wyniki testów zdarzają się ostatnio dość często, tak sprawę komentuje dr. Paweł Grzesiowski:

Niestety od kilku tygodni mamy dość liczne sygnały, że testy wykonywane na koronawirusa metodami genetycznymi, dają wątpliwe wyniki. A jeśli są weryfikowane, to okazuje się, że wyniki były fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne. (…) Naszym głównym problemem są testy dodatnie, które nie pasują do obrazu klinicznego. Przykładowo mamy dodatni test, a osoba jest bezobjawowa, nie miała żadnych epidemiologicznych przesłanek zakażenia albo test jest ujemny, a mamy pacjenta z ewidentnym covidowym zapaleniem płuc. W takich sytuacjach uważam, że badanie powinno zostać powtórzone najlepiej w innym laboratorium albo w tym samym laboratorium, ale inną metodą. Chodzi o to, aby uniezależnić się od tego pierwszego wyniku, który może zawierać błąd.