Otwarcie restauracji, basenów, siłowni

Od dziś przestają obowiązywać niektóre zakazy związane z epidemią. Lokale gastronomiczne mogą już zaprosić klientów do środka. Zielone światło dla otwarcia dostały także siłownie, kluby fitness i baseny.

Od 28 maja można także organizować wydarzenia okolicznościowe (wesela, komunie) dla maksymalnie 50 osób. Do limitu osób nie wliczają się osoby w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19, zatem gości będzie mogło być w rzeczywistości znacznie więcej – pod warunkiem, że przyjęli szczepionkę.

W restauracjach obowiązuje jeszcze limit gości – tylko połowa stolików może być zajęta. Obowiązkiem gospodarzy obiektów gastronomicznych będzie także zapewnienie dystansu między stolikami – co najmniej 1,5 m – chyba że między nimi znajduje się przegroda o wysokości co najmniej 1 m, licząc od powierzchni stolika. Każdy wchodzący do restauracji musi mieć usta i nos zakryte maseczką  – może je odsłonić przy stoliku.

Zasadę połowy obłożenia przyjęto także dla obiektów sportowych i basenów. Na wydarzeniach sportowych „pod chmurką” obowiązuje limit 250 osób. W siłowniach, klubach fitness i solariach może przebywać maksimum 1 osoba na 15 m kw w reżimie sanitarnym.