Oszuści wyłudzili od seniorki ponad 71 tysięcy złotych metodą na fałszywych krewnych

6 października 2019 roku) oszustka podszywająca się pod córkę starszej pani podczas rozmowy telefonicznej poprosiła o przekazanie 50 tysięcy złotych na załatwienie formalności w związku z tym, że spowodowała wypadek i grozi jej więzienie. Seniorka wykazała się jednak czujnością i nie uległa namowom oszustki, co uratowało jej oszczędności.

Niestety tyle szczęście nie miała 78-latka, do której w zeszłym tygodniu na telefon stacjonarny zadzwonił mężczyzna podający się za jej syna. Poinformował, że spowodował wypadek samochodowy, w związku z czym grozi mu zatrzymanie i pilnie potrzebuje 70 tysięcy złotych w gotówce na wpłatę kaucji, która pozwoli mu pozostać na wolności. Rozmówca przekazał słuchawkę drugiemu mężczyźnie, który podawał się za policjanta i to z nim seniorka miała załatwić wszystkie formalności związane z wpłatą kaucji. Następnie starsza pani wraz z mężem udała się do dwóch placówek bankowych skąd łącznie wypłacili żądaną sumę. Po powrocie do domu całą kwotę oraz dodatkowe 1200 złotych, o które poprosili jeszcze oszuści, przekazali nieznajomemu mężczyźnie. Tym sposobem małżeństwo straciło 71200 złotych.

18 października również sądeccy policjanci otrzymali podobne zgłoszenie, dlatego apelują o zachowanie ostrożności i radzą jak nie dać się oszukać.

Pamiętajmy, w momencie, gdy ktoś będzie chciał nas oszukać podając się przez telefon np. za krewnego, policjanci radzą, by natychmiast zakończyć rozmowę telefoniczną! Jeżeli mamy wątpliwości lub nie wiemy, jak zareagować powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich, a najlepiej wykonajmy telefon zwrotny do osoby, za którą podaje się oszust, by upewnić się czy faktycznie znalazła się w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy. Wykonanie takiego telefonu pozwoli sprawdzić sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia. Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy oraz nie wpuszczać ich do domu czy mieszkania.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie skontaktować się z najbliższą jednostką Policji lub zadzwonić pod numer alarmowy 112 (należy pamiętać o dokładnym odłożeniu słuchawki i przerwaniu połączenia z oszustem lub skorzystaniu z innego aparatu telefonicznego).

źródło: KMP Nowy Sącz