Oszuści dzwonią do mieszkańców gminy Podegrodzie

Oszuści, którzy kradną metodą „na wnuczka”, lub na krewnych praktycznie codziennie dzwonią do starszych osób, próbując wyłudzić ich oszczędności.

Dzisiaj dostaliśmy informację, że takie telefony wykonywane są ostatnio do mieszkańców gminy Podegrodzie.

Na terenie gminy Podegrodzie dzwonią oszuści podając się za członków rodziny i wyłudzają pieniądze twierdząc że dana osoba wpadła w tarapaty! bądźcie czujni ! Ostrzegajcie swoich dziadków, rodziców.

– apeluje nasza Czytelniczka.

Schemat oszustwa za każdym razem jest bardzo podobny. Do seniora dzwoni osoba podająca się za członka rodziny, który pilnie potrzebuje pieniędzy. Czasem ta potrzeba spowodowana jest niespodziewaną, pilną inwestycją, a czasem nagłym zdarzeniem, np. wypadkiem samochodowym. Oszuści starają się uzyskać od seniorów jak najwięcej informacji, które później wykorzystują, aby stać się bardziej wiarygodnym. Często nie przedstawiają się i czekają, aż starsza osoba upewni się, że rozmawia ze swoim wnukiem, czy wnuczką, podając jej imię.

Podczas takiej rozmowy zdarza się, że rzekomy członek rodziny przekazuje słuchawkę „policjantowi”, który informuje seniora, że jeśli ten nie przekaże odpowiedniej kwoty, wówczas „wnuczek” poniesie poważne konsekwencje swojego rzekomego czynu.

Każda osoba, która znajdzie się w podobnej sytuacji, powinna upewnić się czy faktycznie dzwonił ktoś z rodziny lub jej bliskich znajomych. Dlatego najlepiej wykonać telefon zwrotny do krewnego czy wnuka, za którego podaje się oszust i upewnić się czy faktycznie znalazł się w trudnej sytuacji i potrzebuje pieniędzy. Wykonanie takiego telefonu pozwoli sprawdzić sytuację i uchroni przed utratą pieniędzy w przypadku próby ich wyłudzenia.

Pamiętajmy również, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości należy taką sytuację zgłosić pod numer alarmowy 112.