Ostrzeżenie drugiego stopnia przed upałem

Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie informuje, że dzisiaj od godz. 12:00 do niedzieli (9 sierpnia 2020 r.) godz. 18:00 prognozuje się upały.

Ostrzeżenie dotyczy m.in. całego województwa małopolskiego.

Temperatura maksymalna w dzień od 29°C do 31°C, lokalnie do 32°C. Temperatura minimalna w nocy od 16°C do 19°C.

Klimatyzacja pomoże przetrwać upały. Sprawdź, jak ograniczyć koszty jej użytkowania

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska wynosi 90%. Stopień zagrożenia określono na drugi (w skali 3-stopniowej).

Jak radzić sobie z upałem?

Koniecznie należy pamiętać o piciu większej ilości napojów. Najlepsza będzie woda mineralna, niegazowana, powinniśmy pić 2 litry wody dziennie. Warto też  wspomagać się produktami z dużą zawartością magnezu i potasu. Szczególnie powinniśmy zadbać o to, by dużą ilość płynów spożywały dzieci, które z racji wakacji i pięknej pogody spędzają dużo czasu na świeżym powietrzu podczas licznych zabaw.

Podczas upałów powinniśmy unikać alkoholu i kofeiny. Warto też nosić przewiewne, lekkie ubrania, unikać zbędnego wysiłku fizycznego oraz przebywać w cieniu.

Konieczność strawienia posiłku to dodatkowy wysiłek dla naszego organizmu. Dlatego podczas upałów nie obciążajmy go schabowym czy pieczenią, a postawmy na lżejsze posiłki. Sałatki owocowe lub warzywne pomogą przetrwać upalne dni.

O wszelkich zdarzeniach mających istotne znaczenie dla bezpieczeństwa ludności i podjętych działaniach proszę informować na bieżąco Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego tel. 18 414-16-21, lub po godzinie 15:30 Stanowisko Kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu 18 448-69-10, 18 448-69-11.