Zrzut strony hermann-historica.de

Orzeł z przedwojennego sztandaru 1PSP w rękach bawarskiej policji

Na początku maja br. orzeł z głowicy przedwojennego sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich pojawił się w ofercie monachijskiego domu aukcyjnego Hermann Historica. Cena minimalna wynosiła 10 tysięcy euro.

Na wiadomość zareagował poseł Arkadiusz Mularczyk, który w piśmie do wicepremiera Piotra Glińskiego prosił o „podjęcie pilnej interwencji w domu aukcyjnym w Niemczech i zwrot do Polski skradzionego orła”.

,,Głowica z orłem, pochodząca ze sztandaru 1 Pułku Strzelców Podhalańskich – jednostki wojskowej okresu II Rzeczypospolitej, pojawiła się w ofercie monachijskiego domu aukcyjnego Hermann Historica w ostatnich dniach. Z uwagi na fakt, że sztandary, jako insygnia jednostek Wojska Polskiego stanowią własność Skarbu Państwa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego skierowało do Prokuratury Okręgowej w Warszawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa oraz wniosek o wszczęcie procedury europejskiego nakazu dochodzeniowego (END)”

– informuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki działaniom Prokuratury Okręgowej w Warszawie zabytek został zabezpieczony 22 maja i obecnie znajduje się w depozycie bawarskiej policji.

Pomimo zabezpieczenia obiektu, dom aukcyjny Hermann Historica zdecydował o jego ponownym wystawieniu na aukcji (nie będąc już w posiadaniu przedmiotu). Głowica z orłem została zlicytowana za kwotę 25 tys. euro. O fakcie tym resort kultury również poinformował niemieckie organy ścigania