fot. screen 1939.eu

Opowiadamy Polskę światu: najważniejsze gazety świata przedstawią historię Polski od 1 września 1939 r.

„Opowiadamy Polskę światu 1939-2019” to projekt przygotowany przez Instytut Nowych Mediów we współpracy z Polską Fundacją Narodową. Dzięki projektowi, w weekendowych wydaniach najważniejszych gazet świata (m.in. z „Le Figaro”, „L’Opinion”, „Die Welt”, „Washington Post”, „Chicago Tribune”, „Sunday Express”, „Le Soir” i „El Pais”.) ukażą się okładki tytułów z 1 września 1939 roku, obwieszczające światu, że Niemcy zaatakowały Polskę.

Największe, najbardziej wpływowe tytuły prasowe świata w wydaniach weekendowych 30 sierpnia – 1 września 2019 r. otrzymały od nas dodatkowe okładki. Są to okładki z edycji tych tytułów z września 1939 r.

Już po raz kolejny opowiadamy Polskę światu. Poza okładkami z 1939 r. publikujemy we wiodących tytułach prasy światowej teksty wybitnych historyków, ale też filozofów idei, polityków, ekonomistów, ludzi kultury, słowem, liderów opinii, wyjaśniające, co stało się 1 września 1939 r., a także co działo się w Polsce w ciągu tych 80 lat. Działamy zgodnie ze sformułowanym już w Marketingu narracyjnym hasłem: „Opowiedz swoją historię, zanim zrobią to za ciebie inni”.

– możemy przeczytać na stronie projektu 1939.eu.

O Polsce opowiadają nie tylko Polacy, ale także wybitni historycy o światowej renomie: Sir Anthony Beevor, Roger Moorhouse, Allan Paul, Jack Fairweather, Dermond Turing, Marco Patricelli, Jochen Böhler. To oni stawiają tezę: „Polska została zdradzona”.

Jesteśmy oskarżani o najpotworniejsze zbrodnie, bo nie pilnujemy własnej narracji. Ten weekend ma to zmienić; mam taką nadzieję. Jeżeli nie opowiemy własnej historii, inni zrobią to za nas.

– powiedział o projekcie prezes Instytutu Nowych Mediów Eryk Mistewicz.

źródło: 1939.eu