Odpust Parafialny ku czci Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku

8 września 2019 roku w Czarnym Potoku rozpoczęły się tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci Matki Bożej Bolesnej – PAMIĘTAJ O NAS MATKO BOLESNA. Słynący łaskami obraz Matki Bożej Bolesnej będzie odsłaniany od czwartku do niedzieli o godzinie 6:30.

W zabytkowym drewnianym kościele w Czarnym Potoku znajduje się otaczany szczególną czcią obraz Matki Bożej Bolesnej. Obraz powstał w 1649r. Namalowany został na desce modrzewiowej przez artystę ze szkoły sądeckiej. Przedstawiona jest na nim scena pasyjna. Główny akcent nieznany twórca położył jednak na postać Matki Bożej. Matka Boża ukazuje martwe ciało Syna, aby pobudzić grzeszników do refleksji nad własnym życiem i wzbudzić chęć poprawy. W 29 lat po namalowaniu dzieła, za sprawą Piety dokonało się pierwsze uzdrowienie i od tej pory obraz słynie z łask. Już w 1727r. założono specjalną księgę, aby wpisywać do niej łaski i cudowne uzdrowienia, otrzymane za przyczyną Matki Bożej Bolesnej.

Wrześniowa uroczystość odpustowa jest wspaniałą manifestacją wiary i czci dla Matki Bożej. Do sanktuarium na odpust przybywają liczni pielgrzymi z sąsiednich parafii. Tradycyjnie z Parafii Podegrodzie odbędzie się piesza pielgrzymka do Sanktuarium w Czarnym Potoku na uroczystą sumę o godzinie 11.00. Zbiórka pielgrzymów na parkingu obok plebanii o godz. 7.00 (pielgrzymka odbędzie się jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne).

Program odpustu

CZWARTEK – 12.09.
Godz. 6.30 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu i Godzinki ku czci NMP.
Godz. 7.00 – Msza Święta  z kazaniem dla wszystkich.
Godz. 10.00 – Msza Święta z kazaniem dla członków Róż Żywego Różańca, członków Akcji Katolickiej.
Godz. 16.00 – Msza Święta z kazaniem dla wszystkich i modlitwami o powołania kapłańskie i zakonne.
Godz. 18.00 – Msza Święta z kazaniem dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu sądeckiego, limanowskiego i nowotarskiego.

PIĄTEK – 13.09.
Godz. 6.30 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu i Godzinki ku czci NMP.
Godz. 7.00 – Msza Święta  z kazaniem dla wszystkich.
Godz. 10.00 – Msza Święta z kazaniem dla chorych, cierpiących, starszych oraz pracowników Służby Zdrowia                i członków Caritas.
Godz. 16.00 – Msza Święta z kazaniem dla wszystkich, modlitwami w intencji małżonków i rodzin oczekujących potomstwa i błogosławieństwem Matek w stanie błogosławionym.
Godz. 18.00 – Msza Święta z kazaniem dla nauczycieli, katechetów, wychowawców i pracowników oświaty.
Godz. 19.00 – Liturgia Światła z procesją na cmentarz choleryczny.

SOBOTA – 14.09.
Godz. 6.30 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu i Godzinki ku czci NMP.
Godz. 7.00 – Msza Święta  z kazaniem dla wszystkich.
Godz. 9.00 – Msza Święta z kazaniem i błogosławieństwem dzieci.
Godz. 11.00 – Msza Święta z kazaniem dla Liturgicznej Służby Ołtarza, Dziewczęcej Służby Maryjnej, Parafialnych Zespołów Muzycznych i Kolędników Misyjnych.
Godz. 18.00 – Msza Święta z kazaniem dla małżonków przeżywających Jubileusze Małżeńskie z odnowieniem przysięgi małżeńskiej.
Godz. 21.00 – Apel Maryjny dla młodzieży oraz uczniów przygotowujących się do przyjęcia sakramentu bierzmowania.

NIEDZIELA – 15.09 – Uroczystość Odpustowa i Jubileuszowa ku czci Matki Bożej Bolesnej.
Godz. 6.30 – Odsłonięcie Cudownego Obrazu i Godzinki ku czci NMP.
Godz. 7.00 – Msza Święta  z kazaniem dla wszystkich.
Godz. 8.30 – Msza Święta  z kazaniem dla wszystkich.
Godz. 11.00 – Uroczyste odsłonięcie obrazu – Suma Jubileuszowa i dziękczynienie za żniwa pod przewodnictwem ks. bpa Leszka Leszkiewicza.
Godz. 17.00 – Msza Święta  z kazaniem dla wszystkich.

fot. parafiaczarnypotok.pl