Od 1 września lekcje tradycyjnie w szkołach – informuje minister edukacji

Od 1 września rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie w szkołach – powiedział dzisiaj minister edukacji Dariusz Piontkowski podczas konferencji prasowej, poświęconej przygotowaniom do nowego roku szkolnego.

Aby to było możliwe w tym okresie epidemii, przygotowaliśmy we współpracy z GIS i MZ wytyczne, które mówią o tym, jak zorganizować pracę w szkołach (..) Nie zakładamy, aby był obowiązek zasłaniania ust i nosa.

– powiedział minister edukacji.

To był szczególny rok szkolny, musieliśmy zmierzyć się z pandemią i zorganizować tak nauczanie, by mimo koronawirusa mogła odbywać się edukacja w szkołach. Udało się to zorganizować dzięki olbrzymiemu zaangażowaniu nauczycieli

– powiedział Piontkowski.

– Od dłuższego czasu pracujemy nad tym, jak zorganizować nowy rok szkolny – zaznaczył. – Chcemy, aby dzieci mogły bezpiecznie wrócić do szkół – podkreślił.

– Chcemy, aby podstawowym modelem pracy w nowym roku szkolnym był ten tradycyjny model, gdy zajęcia odbywają się w szkołach. Od 1 września rok szkolny rozpoczyna się tradycyjnie w szkołach

– powiedział minister edukacji.

Resort edukacji, we współpracy z GIS i Ministerstwem Zdrowia opracował wytyczne, które mówią o tym, jak zorganizować pracę w szkołach. Minister wskazał, że wytyczne te dotyczą m.in. wydawania posiłków w szkołach oraz instrukcje postępowania, gdyby ktoś w szkole miał problemy zdrowotne.

Nie zakładamy, aby w szkołach był obowiązek zasłaniania ust i nosa. Będą obowiązywały zasady dotyczące higieny osobistej.

– poinformował Piontkowski.

MEN zaleca także dezynfekcję pomieszczeń, co najmniej raz dziennie. Minister edukacji zaznaczył również, że uczniowie nie powinni wymieniać się rzeczami, a także, że niewskazane jest przynoszenie przez nich zbyt dużej liczby przedmiotów.

Szef MEN zastrzegł, że jeśli wystąpiłyby ogniska zakażeń w danych regionach, wówczas dyrektorzy szkoły w porozumieniu z organem prowadzącym i przy pozytywnej opinii powiatowego inspektora sanitarnego będzie mógł „ograniczyć częściowo lub w znacznie większym stopniu funkcjonowanie tradycyjnego sposobu nauczania”.