Od 1 czerwca rozpoczął się nowy okres świadczeniowy dla 500+

1 czerwca 2022 r. rozpoczyna się nowy okres świadczeniowy w ramach programu „Rodzina 500+”. Ponad 6 mln dzieci już ma przyznane świadczenie wychowawcze.

Program „Rodzina 500+” ma charakter powszechny. Świadczenie przysługuje na każde dziecko w rodzinie w wieku do ukończenia 18. roku życia, bez względu na dochody czy liczbę dzieci w rodzinie. Składanie wniosków o przyznanie świadczenia wychowawczego na nowy okres świadczeniowy 2022/2023 rozpoczęło się 1 lutego 2022 r.

Wnioski o świadczenie wychowawcze można złożyć tylko elektronicznie. Można to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Natomiast rodzice, którzy mają PESEL mogą także przesłać wniosek do ZUS przez portal Empatia lub swój bank.

Ze świadczenia wychowawczego 500+ mogą skorzystać obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną i deklarują zamiar pozostania w Polsce. Jeśli planują wyjazd z Polski, powinni poinformować o tym ZUS. Mogą to zrobić na PUE ZUS wykorzyst​​​​​​​ując formularz POG.

Termin ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego i jego wypłaty zależy od daty złożenia wniosku. ZUS wypłaca 500+ w formie bezgotówkowej, czyli przelewem na podany we wniosku numer rachunku bankowego.

Dotychczas w ramach programu rodzice i opiekunowie złożyli wnioski obejmujące 6,59 mln dzieci. Świadczenia zostały przyznane dla zdecydowanej większości z nich, bo dla ponad 6 mln.