Obchody upamiętniające 339 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej

11 września w uroczystych obchodach upamiętniających 339 rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej  w polskim Sanktuarium Narodowym w Kahlenbergu w kościele Św. Józefa wzięli udział rodacy Św. o. Stanisława Papczyńskiego z  parafii Podegrodzie, przedstawiciele z Brzeznej – Strzygańca oraz uczniowie, grono pedagogiczne wraz z dyrektorem Elitarnego Liceum Ogólnokształcące im. Jana III Sobieskiego w Nowym Sączu.

Uroczystości  przewodniczył ks. dr Piotr Wojciech Turzyński, biskup diecezji radomskiej i delegat Komisji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. W wydarzeniu uczestniczyła także 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej im. Króla Jana III Sobieskiego pod dowództwem generała dywizji Piotra Trytka. Na czele delegacji Rządowej RP stanął wicemarszałek  senatu Marek Pęk. Nie zabrakło również władz austriackich i przedstawicieli innych państw europejskich.

Jak co roku w uroczystościach wziął udział Przewodniczący komitetu budowy pomnika Króla Jana III Sobieskiego w Wiedniu na Kahlembergu Piotr Zapart oraz delegacja z Jordanowa wraz z Burmistrzem Andrzejem Malczewskim i Wójtem Arturem Kudzią.

Samorząd gminy Podegrodzie reprezentował sołtys wsi Juraszowa Jerzy Jurkowski wraz z małżonką, a górali Odział Związku Podhalan Ochotnica Górna ze sztandarem oraz z wieńcem dożynkowym.

Obchody rozpoczęły się na cmentarzu Kahlenberg, gdzie poległym bohaterom oddano salwę honorową, złożono wiązanki i zapalono znicze. Kolejnym punktem była uroczysta msza święta. Po nabożeństwie złożono kwiaty pod pomnikiem Króla Jana III Sobieskiego w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu w kościele Świętego Józefa.

Dzisiaj 335 rocznica Odsieczy Wiedeńskiej. Mieszkańcy Podegrodzia pytają, dlaczego nie będzie pomnika króla Jana III Sobieskiego?

Uroczystości nieprzypadkowo odbywają się na Kahlenbergu, wzgórzu w Lasku Wiedeńskim. Jego związki z historią Polski rozpoczęły się 12 września 1683 roku. To tutaj, o 4.00 w ruinach spalonego kościoła, przybyły na odsiecz Wiednia król Polski Jan III Sobieski uczestniczył we mszy św. przed bitwą o oswobodzenie dzisiejszej stolicy Austrii. Następnie po uroczystości pasował swojego 17 letniego syna Jakuba na rycerza. Z Kahlenbergu Sobieski dowodził również sprzymierzonymi wojskami polsko – niemiecko – austriackimi. Atak husarii polskiej dokończył dzieła i wojska tureckie, chociaż były w większości, ratowały się ucieczką.

Warto przypomnieć, iż w 2018 roku w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, ksiądz Roman Krekora –  proboszcz parafii Św. Józefa – przyjął fotokopie zaginionego obrazu na tkaninie przedstawiającą ,,Błogosławieństwo Króla Jana III Sobieskiego na ziemiach polskich wyruszającego na odsiecz  wiedeńską”. Obraz jest umieszczony bezpośrednio przy zakrystii w kościele.

Król Jan III Sobieski spotkał się z O. Stanisławem Papczyńskim w Podegrodziu

Fot. Aneta Zwolińska, Tadeusz Zygmunt, Maria Łatka, Monika Tobiasz, Piotr Plata, Jacek Maciuszek