Foto: www.zespol.podegrodzie.iap.pl

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Niezwykłą lekcję patriotyzmu i historii w Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych przedstawili kombatanci i uczniowie gimnazjum. Wspólnie złożyli oni wiązanki kwiatów i zapalili znicze na pomnikach pamięci i grobach bohaterów na sądeckim cmentarzu komunalnym.

Młodzież Gimnazjum im. św. Ojca Stanisława Papczyńskiego w Podegrodziu pod kierunkiem Małgorzaty Liber i Teresy Kulak oraz Stowarzyszenie LGD „Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej” ze Stadeł zorganizowali niezwykłą uroczystość. Delegacje oddały symbolicznie cześć wszystkim formacjom podziemia antykomunistycznego. Przypomnieli także z imienia i nazwiska żołnierzy, którzy nazwiska na grobach nie mają, ponieważ pochowani zostali na sądeckim cmentarzu bezimiennie.

Uczniowie w pierwszej kolejności odwiedzili pomnik żołnierzy Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich. Jak podkreślili, to właśnie z tych formacji wywodzili się żołnierze podziemia antykomunistycznego po 1945 roku.  W tym miejscu należy nadmienić, iż Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Krakowie poszukuje świadków, którzy posiadają informacje mogące pomóc w odnalezieniu miejsc tajnych pochówków ofiar terroru komunistycznego, zamordowanych na Sądecczyźnie i pochowanych na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu przy ul. Rejtana.

Następnie zebrani udali się na grób gen. Józefa Kustronia, który poległ podczas kampanii wrześniowej. Od 1953 roku, na skutek usilnych starań rodziny, prochy gen. Kustronia spoczywają na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu. Oficjalne uroczystości pogrzebowe zorganizowano jednak dopiero cztery lata później, ponieważ ówczesne władze  planowały pochować Generała na zbiorowym cmentarzu koło Wrocławia. Celem władzy było to, aby z biegiem czasu postać bohatera została zapomniana.

Ostatnim przystankiem był grób żołnierza antykomunistycznego podziemia Kazimierza Mółki, który został w 1949 roku bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa.

Przy każdym z grobów zebrani odmówili modlitwę, kończąc ją słowami: „cześć i chwała bohaterom”.

Na uroczystym apelu w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych na cmentarzu komunalnym w Nowym Sączu Gimnazjum w Podegrodziu reprezentowali:

  • Poczet – Zuzanna Duda, Paulina Sopata, Szymon Kożuch, Jarosław Zaryczny;
  • Wyczytywanie nazwisk Żołnierzy Wyklętych – Mateusz Bienias;
  • Wykonanie dwóch pieśni – „Być bliżej Ciebie chcę” oraz „Schowaj mnie” na saksofonie i trąbce – Michał Śledź, Łukasz Jurkowski.

Program przygotowany był pod opieką Małgorzaty Liber – nauczyciela muzyki oraz  zastępcy dyrektora ZSPG w Podegrodziu i Teresy Kulak – nauczyciela historii.

źródło, foto: www.nowysacz.pl, www.zespol.podegrodzie.iap.pl