Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Nowy Sącz i Sądecczyzna

1 marca 2023 r. o godzinie 13:30 mszą św. w Kościele Matki Bożej Licheńskiej na Starym Cmentarzu Parafialnym w Nowym Sączu przy al. Wolności rozpoczęły się obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Mszy św. Przewodniczył Kapitan ks. Robert Młynarczyk – Kapelan Straży Granicznej w Nowym Sączu, Homilię wygłosił Ksiądz Józef Wojnicki – Kapelan Szpitala Nowosądeckiego.

Po zakończeniu liturgii nastąpiło złożenie kwiatów przy pomniku partyzantów AK i BCh na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Śniadeckiego w Nowym Sączu, przy pomniku Józefa Piłsudskiego, przy szpitalu w Nowym Sączu – tablica upamiętniająca Sądeczan Żołnierzy Polski Podziemnej oraz przy Dworcu PKP Nowy Sącz.

Relacja video z uroczystości znajduje się poniżej:

W obchodach udział wzięli m.in. przedstawiciele szkół z terenu Sądecczyzny – ZSP nr 1 im. Władysława Jagiełły w Kamionce Wielkiej, Zespół Szkół Akademickich im. Króla Bolesława Chrobrego w Nowym Sączu, Szkoły Podstawowej im. 1 Pułku Strzelców Podhalańskich Armii Krajowej w Gaboniu, Szkoły Podstawowej nr 17 im. Kurierów Sądeckich w Nowym Sączu, Szkoła Podstawowa w Wojnarowej.

Relacja z Zespołu Szkół Akademickich jest ważna, ponieważ potwierdza, kto wysadził pomnik w Nowym Sączu tj. uczniowie szkoły Chrobrego. Do tej szkoły uczęszczał syn kierownika szkoły w Podegrodziu – Alfreda Przybysia. W 1945 roku – JAN PRZYBYŚ współzałożyciel oddziału GROM St. Piszczka ps ,,OKRZEJA”, który to dowódca doprowadził do wysadzenia pomnika wdzięczności w  styczniu 1946 roku. Nasza szkoła w Podegrodziu oraz władza gminna  nie jest zainteresowana kultywowaniem pamięci, a zginęło z tego oddziału dwóch Podegrodzian, Stanisław Bodziony spod Grobli w 1946 roku na Obidzy, i Perełka Stanisław w 1955 roku w Krzemieninach pod Przechybą.

– informuje Leszek Konstanty z Podegrodzia, jeden z organizatorów uroczystości.

video, fot. Bejanization / Youtube