DCIM/100MEDIA/DJI_0038.JPG

Najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów. Podegrodzie na 787 pozycji.

Gmina Podegrodzie znalazła się na 787 pozycji w opublikowanym przez Główny Urząd Statystyczny wykazie dochodów gmin w przeliczeniu na jednego mieszkańca.

Opublikowany wykaz obejmuje 2478 samorządów. Zestawienie zostało utworzone na podstawie dochodów własnych, jak również  wpływów z podatków i opłat oraz udziałów w PIT i CIT. Wzięto pod uwagę także subwencję ogólną, dotacje celowe z budżetu państwa oraz środki unijne.

Najbogatszą gminą w Polsce jest Kleszczów. Pierwsze miejsce mieszkańcy tej gminy okupują od czasów pierwszej publikacji zestawienia przez GUS, czyli od 2002 r. Dochody na jednego mieszkańca w tej gminie wynoszą 43 999 zł, a to wszystko dzięki zlokalizowanej na tym terenie Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów i Elektrowni Bełchatów.

Drugie miejsce w zestawieniu GUS zajął Świeradów-Zdrój. Do budżetu tego dolnośląskiego uzdrowiska wpłynęło w ub. roku łącznie 15,9 tys. zł per capita. W pierwszej trójce znalazła się ponadto gmina Rewal (woj. zachodniopomorskie) z całkowitym dochodem na poziomie 14,3 tys. zł na jednego mieszkańca.

Na jednego mieszkańca gminy Podegrodzie przypada 4 917 zł

Gmina Podegrodzie w zestawieniu 2478 gmin z całego kraju, uplasowała się na 787 pozycji. Dochód na każdego mieszkańca naszej gminy to 4 917 zł. W sąsiednich gminach sytuacja jest trochę lepsza. W Starym Sączu dochód per capita wynosi 5 053 zł (655 pozycja). Gmina Łącko zajmuje wysoką 276 pozycję z dochodem na mieszkańca wynoszącym 5 624 zł. Gmina Chełmiec natomiast z dochodem 5 153 zł zajmuje 549 miejsce.

Nowy Sącz znajduje się na 42 pozycji i z dochodami na mieszkańca wynoszącymi 7 562 zł znajduje się w czołówce miast na prawach powiatu.

Pełna lista najbogatszych i najbiedniejszych gmin znajduje się tutaj.

źródło: samorzad.pap.pl