Młodzi strażacy zaprezentowali swoje umiejętności w Brzeznej

19 stycznia 2019 r. Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze z powiatu nowosądeckiego (i nie tylko) rywalizowały w zawodach pożarniczych w Brzeznej.

W V Halowych Zawodach Sportowo-Pożarniczych dla Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych im. Antoniego Bieniasa wystartowało 65 drużyn, w tym trzy jednostki ze Słowacji.

Każdy zawodnik musiał jak najszybciej pokonać tor, składający się z czterech 10-metrowych etapów. Na każdym etapie trzeba było również wykonać zadania dodatkowe np. łączenie węży pożarniczych, przejście pod poprzeczką, przeniesienie gaśnicy na odpowiednie miejsce.  Zmagania zawodników były obserwowane przez sędziów (prócz prędkości ważna była również dokładność wykonanych zadań).

Wyniki drużynowe

W klasyfikacji drużynowej dziewcząt, najwięcej punktów i 1 miejsce zdobyła jednostka z Ptaszkowej, drugie miejsce zajęły dziewczyny z OSP Berest, trzecie OSP Zagorzyn.

Wśród chłopców najlepszą jednostką okazała się OSP Niskowa, drugie miejsce to OSP Zagorzyn, a trzecie – OSP Czerniec. MDP z Brzeznej zdobyło 5 miejsce, natomiast chłopcy z Olszanki – miejsce 7. W pierwszej dziesiątce znalazła się również jednostka z Podrzecza (9 miejsce).

Wyniki indywidualne

W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt najlepsza była Patrycja Kiełbasa z OSP Ptaszkowa. Drugie miejsce zajęła Wiktoria Król z OSP Berest, a trzecie Emilia Biel również z OSP Berest.

W klasyfikacji chłopców, pierwsze miejsce zajął Dawid Pulit z OSP Niskowa. Drugi wynik osiągnął Kacper Myjak z OSP Zagorzyn. Trzeci był Jakub Hybel z OSP Czerniec. Mateusz Bednarek z OSP Podrzecze zajął miejsce 7, a Bartosz Mastalski z Brzeznej zajął miejsce 9.

Chłopcy

Puchary i nagrody  wręczali Starosta Nowosądecki Marek Kwiatkowski oraz Wójt Gminy Podegrodzie Stanisław Banach.

Organizatorem wydarzenia jest Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Sączu, Zarząd Oddziału Gminnego ZOSP RP w Podegrodziu, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu oraz Gmina Podegrodzie.

Antoni Bienias

Zawody noszą imię Antoniego Bieniasa, wieloletniego Komendanta Rejonowego Straży Pożarnej w Nowym Sączu oraz Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Nowym Sączu.

Jako Komendant Rejonowy, Antoni Bienias darzył wielkim szacunkiem strażaków ochotników. Podkreślał ich wielkość i oddanie dając osobiście przykład jak strażak zawodowy powinien współpracować z ochotnikami. Jego emerytura strażacka to aktywność i całkowite poświęcenie Ochotniczym Strażom Pożarnym. Od powstania powiatów (od 1999 r.) aż do śmierci (marzec 2017 roku) pełnił funkcję Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego, na którą był pięciokrotnie wybierany. Był inicjatorem i organizatorem turniejów, zlotów oraz obozów szkoleniowych dla młodzieży nad morzem. Dzięki Prezesowi Antoniemu Komisja ds. Młodzieży w Zarządzie Powiatowym to najliczniejsza i najaktywniejsza grupa działaczy pracująca ciągle z młodzieżą.

Jego ostatnie wystąpienie w mundurze strażackim w roli Prezesa miało miejsce 10 grudnia 2016 roku na sali gimnastycznej w komendzie podczas zakończenia corocznego turnieju tenisa stołowego dla młodzieży. Jego poświęcenie i oddanie dla strażaków OSP jest przesłaniem jak należy działać i postępować. Dlatego też oddając mu należny hołd i szacunek jego imieniem zostały nazwane odbywające się halowe zawody.

Pełna galeria zdjęć jest dostępna na naszym profilu w serwisie Facebook  – Podegrodzkie.info – V Halowe Zawody Sportowe dla MDP im. Antoniego Bieniasa.