Fot. Jacek Kurzeja

„MISTRZ TRADYCJI – HAFT LACHOWSKI” – spotkanie podsumowujące

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zaprasza na spotkanie podsumowujące projekt „Mistrz tradycji – haft lachowski”, które odbędzie się 7 grudnia (piątek) w Muzeum Lachów Sądeckich w Podegrodziu (sala multimedialna na I piętro). Spotkanie odbędzie się o godzinie 18.00.

W trakcie spotkania odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego poświęconego Janinie Lorczyk – hafciarce z Podegrodzia, który powstał w ramach zadania „Mistrz tradycji – haft lachowski”, oraz prezentacja prac wykonanych przez uczestników warsztatów haftu, prowadzonych przez panią Janinę.

Cele projektu MISTRZ TRADYCJI – HAFT LACHOWSKI

Zadanie polegało na prowadzeniu nauki tradycyjnego haftu z regionu Lachów Sądeckich.  W roli „mistrza” wystąpiła Janina Lorczyk. Uczestnicy  opanowali podstawowe umiejętności zdobienia ubiorów ludowych z naszego regionu. Poznali najbardziej charakterystyczne dla haftu lachowskiego techniki, ściegi i motywy zdobnicze, a także wzory mniej popularne, starsze oraz pochodzące z obrzeży regionu.

Szkolenie trwało 7 miesięcy, zajęcia odbywały się w oddziale Muzeum Okręgowego – Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu. W części teoretycznej o tradycyjnym stroju Lachów Sądeckich, jego zróżnicowaniu i przemianach opowiedziała uczestnikom warsztatów znana sądecka etnografka Maria Brylak-Załuska. O wykładzie pisaliśmy tutaj.

źródło: MO w Nowym Sączu