Mieszkańcy Rogów nie chcą stracić dorobku całego życia. Piszą protesty przeciwko budowie zbiorników retencyjnych.

Budowa zbiornika retencyjno-przeciwpowodziowego na potoku Słomka znajduje się obecnie na etapie koncepcyjnym w fazie konsultacji społecznych. Konsultacje społeczne będą trwały do 13 września b.r. włącznie . Tutejszy Urząd aktywnie monituje przedmiotowe konsultacje i z uwagą wsłuchuje się we wszystkie dotychczas zgłoszone zastrzeżenia. Jak z powyższego wynika czas konsultacji nie jest zakończony, a zatem dopiero po jego upływie będzie możliwe określenie zakresu akceptacji, względnie jej braku dla ww. inwestycji w odbiorze naszej społeczności. Dodać należy, iż Urząd Gminy pracuje również nad sformułowaniem swojego stanowiska, jego finalny kształt uzależniony będzie od treści stanowisk uzyskanych w ramach przeprowadzonych konsultacji społecznych. Adekwatnie do opisanych powyżej okoliczności podjęte zostaną odpowiednie kroki w zakresie dalszego losu tej inwestycji. Na chwile obecną przedstawienie jakiegokolwiek stanowiska jest przedwczesne.

– informuje Urząd Gminy w Podegrodziu.

Zapytaliśmy również, czy planowane są podobne inwestycje w pobliskich miejscowościach. Otrzymaliśmy informację, że projekt ma obejmować gminy Podegrodzie, Łukowica i Limanowa.

Urząd Gminy Podegrodzie podkreśla również, że organem właściwym do wydawania pozwoleń na budowę budynków jest Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu oraz, że budowa zbiornika jest na etapie koncepcyjnym, zatem na razie nikt nie przesądził, ze tereny uwzględnione w owej koncepcji, będą ostatecznie objęte zakresem inwestycji.

Mieszkańcy Rogów boją się, że będą musieli opuścić rodzinne domy i posesje

O budowę zbiornika retencyjnego zapytaliśmy także Państwowe Gospodarstwo Wodne – Wody Polskie.

PGW Wody Polskie jako podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną na obszarze kraju realizuje inwestycje związane z przeciwdziałaniem skutkom suszy oraz ograniczające ryzyko powodzi. W kwietniu bieżącego roku PGW Wody Polskie przystąpiły do analizy możliwości budowy zbiornika retencyjno-przeciwpowodziowego na potoku Słomka. Cele inwestycji to zwiększenie ochrony przeciwpowodziowej oraz przeciwdziałanie skutkom suszy na terenie gminy, poprzez budowę zbiornika lub kaskady zbiorników pełniących funkcję przeciwpowodziowe i retencyjne.

– informuje Magdalena Gala, Rzecznik Prasowy RZGW w Krakowie.

W chwili obecnej realizowany jest pierwszy etap inwestycji, polegający na opracowaniu koncepcji określającej możliwości zwiększenia retencji i ochrony przeciwpowodziowej w zlewni potoku Słomka. W opracowanej koncepcji zebrano niezbędne informację o ukształtowaniu terenu zlewni, geologii, środowisku i sposobie zagospodarowania zlewni, co pozwoliło na przeprowadzenie analiz hydrologiczno-hydraulicznych w celu oceny możliwość lokalizacji na potoku Słomka zbiornika lub kaskady zbiorników retencyjno-przeciwpowodziowych. Dodatkowo dokonano analizy wielokryterialnej opracowanych wariantów rozwiązań w celu wyłonienia rozwiązania najkorzystniejszego. Jednym z najkorzystniejszych wariantów rozwiązań przedstawionych w koncepcji jest kaskada dwóch zbiorników.

– dodaje pani Magdalena Gala.

Zapytaliśmy również o możliwość przeprowadzenia konsultacji bezpośrednich. Wody Polskie pierwotnie przewidywały konsultacje bezpośrednie, jednak z uwagi na znaczny wzrost zagrożenia epidemicznego w ostatnim okresie, zmuszone zostały do zmiany formy na konsultacje elektroniczne (korespondencyjne). W tym momencie nie przewiduje się konsultacji bezpośrednich.

W przypadku wysiedlenia, mieszkańcy gminy Podegrodzie otrzymają rekompensatę za utracone domy i pola uprawne. Zapytaliśmy jednak, co w przypadku gdy społeczność miejscowości Rogi nie zgodzi się na żaden z proponowanych wariantów. Odpowiedź jest następująca:

Istotą i głównym założeniem przygotowywanej inwestycji jest nie tylko dążenie do osiągnięcia celu czyli zwiększenia retencji i ochrony przeciwpowodziowej, ale realizacja inwestycji w zgodzie i przy pełnej akceptacji lokalnej społeczności. Dlatego realizowany pomysł od początku prac zakładał przeprowadzenie konsultacji w celu uzyskania ważnej dla Inwestora opinii mieszkańców. W przypadku, kiedy mieszkańcy nie będą akceptowali żadnego z przedstawionych wariantów rozwiązań projektowych, inwestycja nie będzie kontynuowana.

PGW Wody Polskie informują także, że nie prowadzą prac nad koncepcjami innych zbiorników w gminie Podegrodzie ani na obszarze powiatu nowosądeckiego.

« Poprzednia strona