Mieszkańcy gminy Podegrodzie zorganizowali odsłonięcie tablicy pamiątkowej w rocznicę wybuchu II wojny światowej

Na cmentarzu wojennym w Trzetrzewinie uczczono pamięć ofiar, stawiając tablicę pamiątkową z nazwiskami poległych w czasie drugiej wojny światowej.

30 sierpnia 2020 r. o godz. 13:00 banderia konna przyjechała pod plebanię. Proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia w Trzetrzewinie ks. Edward Mikoś wraz z mieszkańcami (m.in.  z gminy Podegrodzie) udali się na miejsce straceń w Trzetrzewinie.

Na cmentarzu w głębi lasu stoją trzy mogiły i jeden pomnik. To miejsce, gdzie 27 czerwca 1940 roku rozstrzelano 93 osoby. Tablicę pamiątkową ze spisem nazwisk tych, którzy w tym lesie oddali życie za wolność Polski, postawiono z okazji 81 rocznicy wybuchu drugiej wojny światowej. W wojnie walczyli także mieszkańcy gminy Podegrodzie, o czym wspomnimy szerzej w kolejnym artykule.

Podczas „Akcji AB”, zorganizowanej przez hitlerowskiego okupanta rozstrzelano blisko sto osób. Niektórzy byli członkami organizacji harcerskiej „Biały Orzeł”. Większość ofiar stanowili jednak uchodźcy, którzy próbowali przedostać się do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Wszyscy zginęli z rąk hitlerowców w okrutnej egzekucji. Dziś mieszkańcy okolicznych miejscowości czczą ich pamięć.

Tablica pamiątkowa w Trzetrzewinie

Na cmentarzu organizator wydarzenia – w-ce przewodniczący Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Dla Ziemi Sądeckiej Leszek Konstanty przywitał proboszcza parafii pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia w Trzetrzewinie Ks. Edwarda Mikosia z przybyłymi mieszkańcami Trzetrzewiny. Obecny był m. in.  gospodarz, sołtys wsi Trzetrzewina, a zarazem przewodniczącym Rady Gminy Chełmiec Szołdrowski Wiesław. Przywitano również mieszkańców Wysokiego i  Sądecczyzny, a także współorganizatorów spotkania tj Banderii konnej  ,,ISKRA”z Jazowska, Brzyny, Trzetrzewiny, Podegrodzia, Stadeł-Wyglanowic.

A jeśli komu droga otwarta do nieba, to tym co walczyli i zginęli za Ojczyznę.

– tymi słowami rozpoczął przemówienie ks. Edward Mikoś. Ks. Edward podkreślił, że pamięć o bohaterach, którzy walczyli za naszą Ojczyznę jest bardzo ważna. Podziękował za liczne przybycie także rodzin z synami, córkami, wnukami, ponieważ jest to dla nich ważna lekcja wychowania patriotycznego. Następnie ks. proboszcz poświęcił tablicę pamiątkową.

To dzisiejsze spotkanie w przeddzień kolejnej tj. 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej, to miejsce zbrodni niemieckiej naszych rodaków Sądecczyzny , oraz tragedia tych Polaków znanych z imiona i nazwiska oraz bezimiennych,  uchodźców, którzy pragnęli przedostać się do Polskich Sił  Zbrojnych na Zachodzie,  tworzącej się we Francji Polskiej Armii pod dowództwem Generała Władysława Sikorskiego, walcząc o wolną Polskę.  Pojmani przez służby  bezpieki Niemieckiej i Słowackiej w paśmie gór Krynicy, Muszyny, Piwnicznej, Szczawnicy, znaleźli kres swojego życia w pasmie Beskidu Sądeckiego w Trzetrzewinie.

Następnie nastąpiło odczytanie nazwisk zamordowanych oraz modlitwa w ich intencji. Wspomniano również o tym, że przeżywamy 40 rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych i utworzenia Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Na zakończenie odśpiewano cztery zwrotki Hymnu Polski.

Organizatorzy uroczystości

  • Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej w Stadłach prezes Marek Uszko
  • Akademia Piłkarska Futbol Podegrodzie – prezes Leszek Konstanty
  • proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia w Trzetrzewinie, ksiądz Edward Mikoś
  • Banderia konna ISKRA przy związku podhalan oddział Jazowsko w składzie Jazowsko, Brzyna Podegrodzie, Stadła Wyglanowice, Trzetrzewina prezesem banderii jest Wojciech Biel

Uroczystość wsparł także starosta Marek Kwiatkowski, finansując wykonanie tablicy memoratywnej w miejscu pamięci.
Uroczystość wspierała firma Blach-Dom z Podegrodzia.
Całość uroczystości wspierała rodzina Anety i Romana Zwolińskich z Wyglanowic – Stadeł,
Ważnym elementem przebiegu uroczystości była współpraca organizatorów z naczelnikiem ruchu drogowego Policji w Nowym Sączu, bezpiecznego przejazdu Banderii przez wioskę i przejścia mieszkańców na miejsce pamięci w Trzerzewinie zabezpieczyła Policja z Nowego Sącza .
Należy dodać przygotowanie oprawy muzycznej pieśni patriotycznych podczas przejazdu przez wioskę i w miejscu pamięci przez Rodzinę Jana Cabały z Podegrodzia.
Modlitwę za rozstrzelanych w miejscu pamięci poprowadził Proboszcz parafii ksiądz Edward Mikoś.
Wieńce na grobach symbolicznych są tam trzy groby symboliczne i jeden pomnik. Po zakończeniu wojny rozstrzelanych w tym miejscu ekshumowano i ich ,,prochy szczątki” pochowane są na Starym cmentarzu w Nowym Sączu przy Alejach Wolności
Wspólny wieniec i wiązanki kwiatów w imieniu mieszkańców Trzetrzewiny i Wysokiego składali
Sołtys wsi Trzetrzewina a zarazem przewodniczący Rady Gminy Chełmiec Wiesław Szołdrowski wraz z Kzimierzem Platą z Wysokiego
Przedstawicile Banderi Iskra
Roman Zwoliński
Przewodniczący banderii Wojciech Biel
Andrzej Rodak
Jan Cabała
Wspólny wieniec Stowarzyszenia Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej i Akademii Futbol Podegrodzie składał syn Romana Potońca wraz dziećmi i ich rodzicami uczestniczącymi w uroczystości.

Opracowanie: Aneta Zwolińska i Leszek Konstanty