Łuna ognia nad Brzezną

5 listopada około godziny 23.00 w miejscowości Brzezna wybuchł pożar. Płonęła stodoła, stajnia, garaż i warsztat. Na szczęście w budynkach nikt nie przebywał.

W akcji brało udział 13 zastępów z Nowego Sącza, Limanowej oraz sąsiednich miejscowości. Sytuacja była bardzo dramatyczna. Około 6 metrów od warsztatu znajdował się dom, który również był zagrożony. Strażacy musieli działać szybko. Sprawnie rozwinęli węże gaśnicze i zaczęli polewać płonące budynki wodą. W trakcie akcji gaśniczej przyjechała policja i pogotowie energetyczne, które odcięło prąd od budynków.

Do wnętrza budynku warsztatowego zostali wprowadzeni strażacy, wyposażeni w sprzęt ochrony oddechowej z liniami gaśniczymi. Zastępy OSP z powiatu limanowskiego oraz nowosądeckiego przybywające na miejsce zdarzenia budowały kolejne linie gaśnicze oraz zasilające z pobliskiego hydrantu. Po ugaszeniu ognia, strażacy przystąpili do prac rozbiórkowych obu budynków. Budynek mieszkalny w obecności przybyłej na miejsce właścicielki sprawdzono kamerą termowizyjną. Za pomocą wyciągarki samochodowej wyciągnięto z budynku garażowego maszyny rolnicze oraz traktor. W budynku warsztatowym dokonano rozbiórki drewnianego stropu.

Działania 55 strażaków trwały ponad cztery godziny. Przyczyna pożaru jest nieustalona.

Niestety niewiele udało się uratować. Stajnia i stodoła spłonęły doszczętnie. Spaliły się również maszyny rolnicze i stolarskie, samochód, traktor oraz część garażu i warsztatu. Straty sięgają nawet 250 tysięcy złotych.

źródło: PSP Nowy Sącz