Kurier AK Agnieszka Kurzeja, przewodnik AK Maciej Kasprzyk z Podegrodzia

19 kwietnia 1943 r. – 78 lat temu – wybuchło powstanie w getcie warszawskim. Był to pierwszy w okupowanej Europie miejski zryw przeciw Niemcom, akt o charakterze symbolicznym, zważywszy na nikłe szanse powodzenia.

„Podczas II wojny Światowej Niemcy starali się wymordować całą społeczność żydowską w okupowanej przez siebie Europie. Żydzi stawiali opór i największym tego przykładem jest powstanie w getcie warszawskim” – powiedział wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Jarosław Sellin w wywiadzie dla Polskiego Radia.

W związku z rocznicą wybuchu powstania w gettcie warszawskim publikujemy wspomnienia z okresu II Wojny Światowej Agnieszki Kurzeji, z domu Konstanty z Podegrodzia (siostry śp. Eugeniusza Konstantego). Opisuje w nim wspomnienia z okresu wojny, między innymi o Macieju Kasprzyku z Podegrodzia, kurierze Janie Podstawskim z Piwnicznej itd.

Warto przytoczyć ten wątek z jej wspomnień z akcji w Warszawie z 1942 roku:

,,Latem 1942 roku wykonałam na polecenie władz organizacyjnych akcję specjalną, a mianowicie udałam się do znajomego, który pełnił wówczas funkcję portiera przy jednej z bram do warszawskiego getta/obok pałacu Mostowskich. Korzystając z dogodnego momentu wykradłam na chwilę klucze od bramy i otworzyłam ją, wypuszczając bojówkę polską z kapitanem Iżyckim na czele, która przebywała w gettcie z misją specjalną. Okazję wykorzystali Żydzi, których zbiegła wtedy spora ilość”

Te odznaczenia ze zdjęć poniżej otrzymała wcześniej, podobnie jak słynny Jan Karski. Jedna legitymacja jest ze stycznia 1968 roku, druga z lutego 1968 roku. Na zdjęciach poniżej widzimy również Krzyż Armii Krajowej Jana Karskiego otrzymany w 1970 roku.

Agnieszka Kurzeja oraz Maciej Kasprzyk zostali pochowani na cmentarzu w Starym Sączu, w różnych miejscach cmentarza.