Obszar w Wuhan zagrożony epidemią koronawirusa
Yuan Zheng / PAP

Koronawirus dotarł do Niemiec. Potwierdzono pierwszy przypadek.

U naszych zachodnich sąsiadów potwierdzono pierwszy przypadek zarażenia nowym koronawirusem z Chin. Jak informuje rzecznik bawarskiego ministerstwa zdrowia wirusem zaraził się mężczyzna z powiatu Starnberg w Bawarii.

Pacjent został odizolowany, jego stan zdrowia jest cały czas monitorowany. Osoby, które miały z nim bliski kontakt, zostały szczegółowo poinformowane o możliwych symptomach choroby, drogach zakażenia i działaniach profilaktycznych.

Niemcy są drugim krajem Europy (po Francji) w którym pojawił się groźny wirus.

Według najnowszych danych prawie 4,5 tys. osób jest zarażonych wirusem. Dla 107 osób zarażanie zakończyło się śmiercią, natomiast 63 osoby wyzdrowiały całkowicie. Większość przypadków (4409) zakażenia miało miejsce w Chinach. Choroba rozprzestrzenia się do innych krajów. Poza Europą potwierdzono przypadki jej wystąpienia w Tajlandii, Japonii, Korei Południowej, na Tajwanie, w Nepalu, Wietnamie, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Stanach Zjednoczonych i Australii.

Aktualną sytuację można śledzić na internetowej mapie zasięgu koronawirusa. Mapa zawiera dane z Chin i WHO, aktualizowane na bieżąco.

Interaktywna mapa zasięgu koronawirusa dostępna jest tutaj.

Z  publikowanych komunikatów wynika, że okres wylęgania wirusa trwa do 14 dni, zwykle 5-6. W tym czasie podróżujący z obszarów wysokiego ryzyka powinni obserwować swój stan zdrowia. GIS przypomina także o zasadach higieny, takich jak częste mycie rąk, stosowanie jednorazowych chusteczek, zasłanianie twarzy przy kaszlu i kichaniu, czy unikanie zatłoczonych pomieszczeń.

Zasady postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem 2019-nCoV.

Główny Inspektorat Sanitarny opublikował zasady postępowania z osobami podejrzanymi o zakażenie nowym koronawirusem.

Za przypadki podejrzane o zakażenie lub zachorowanie wywołane 2019-nCoV należy uznać przypadki, które charakteryzują się:

Następna strona »