Komunikat Biskupa Andrzeja Jeża na Poniedziałek Wielkanocny

KOMUNIKAT BISKUPA TARNOWSKIEGO NA PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY – 05.04.2021

Drodzy Diecezjanie!

Po raz kolejny przyszło nam przeżywać Wielkanoc w trudnym czasie pandemii i związanych z nią obostrzeń sanitarnych. Mimo dużych ograniczeń i niedogodności nie zostaliśmy jednak pozbawieni tego, co najważniejsze – głębokiej wiary w tajemnicę Zmartwychwstania Chrystusa, nadziei na zjednoczenie z Nim w sakramentach oraz radości z bycia paschalną wspólnotą miłości, czyli Kościołem.

Ta wspólnota miłości nabiera szczególnego znaczenia właśnie wtedy, gdy przychodzą trudne czasy i trzeba się nam mierzyć z wyzwaniami, które do tej pory znaliśmy tylko z odległej historii lub z odległych kontynentów. To właśnie wtedy, jako Kościół jesteśmy wezwani do jeszcze większej wzajemnej miłości i solidarności z cierpiącymi i potrzebującymi pomocy. To wezwanie Kościół od samego początku realizuje poprzez swoją posługę charytatywną, której instytucjonalną formą jest dzisiaj Caritas kościelna, a konkretnie w naszym Kościele lokalnym – Caritas Diecezji Tarnowskiej.

W czasie pandemii Caritas wielokrotnie przychodziła i przychodzi z pomocą nie tylko poszczególnym osobom, ale także instytucjom borykającym się z różnego rodzaju problemami. W ubiegłym roku Caritas Diecezji Tarnowskiej pomogła kilku domom opieki społecznej w najtrudniejszych dla nich chwilach troszcząc się równocześnie o utrzymanie swoich własnych sześciu placówek w jak najlepszej kondycji sanitarnej. Caritas diecezjalna wspierała i wspiera także naszych seniorów najbardziej narażonych na skutki pandemii poprzez zapewnienie kilkuset diecezjanom środków „Na codzienne zakupy” oraz opieki ze strony wolontariuszy w ramach Parafialnych Zespołów Caritas. Pomimo trudnej sytuacji w naszej ojczyźnie, Caritas pamięta także o innych krajach dotkniętych różnymi kataklizmami. Tak było na początku bieżącego roku, gdy w ramach „Dnia Solidarności z Chorwacją”, poszkodowaną przez trzęsienie ziemi, z ofiar zebranych w naszej diecezji mogliśmy poprzez Caritas przekazać prawie pół miliona złotych na ten cel. Jestem Wam, Drodzy Diecezjanie, za to bardzo wdzięczny!

Najbliższa niedziela – kończąca oktawę Wielkanocy – obchodzona jest w Kościele jako Niedziela Miłosierdzia i doroczne Święto Caritas. Niedziela ta rozpoczyna również Tydzień Miłosierdzia. Chciałbym już dzisiaj wyrazić moją wdzięczność wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób wspierają dzieła Caritas. Dziękuję wszystkim parafialnym zespołom Caritas i wszystkim wolontariuszom, którzy angażują się w służbę na rzecz ubogich. Dziękuję wszystkim ofiarodawcom i dobrodziejom, którzy materialnie wspierają Caritas. Wśród nich jest ogromna rzesza naszych diecezjan, którzy co roku regularnie przekazują 1% podatku na Caritas. Jesteśmy Wam za to bardzo wdzięczni! Już teraz dziękuję także za ofiary, które złożycie w Niedzielę Miłosierdzia do puszek Caritas w ramach tradycyjnej zbiórki ofiar na cele Caritas Diecezji Tarnowskiej. Zachęcam Was wszystkich do jak najgłębszego i owocnego przeżycia Niedzieli Miłosierdzia i całego tygodnia, poświęconego idei i dziełom miłosierdzia.

Na dalszą ofiarną służbę miłości miłosiernej w naszej diecezji, parafiach, sąsiedztwach i rodzinach z serca Wam błogosławię.

† Andrzej Jeż
BISKUP TARNOWSKI