Kolejny łańcuszek na facebooku. To oświadczenie nic nie da…

Jeśli macie konta na tym popularnym serwisie społecznościowym na „F”, pewnie zauważyliście, że właśnie pojawił się nowy łańcuszek:

NIE ZAPOMNIJ OSTATECZNY TERMIN JEST DZISIAJ!!! Wszystko, staje się publiczne od jutra. Nawet wiadomości, które zostały usunięte lub zdjęcia, które nie zostały zatwierdzone. To nic nie kosztuje za zwykłą kopię i wklej, lepiej niż przepraszam. Kanał 13 news wspomniał o zmianach w polityce ochrony prywatności facebooka. Nie daję dla facebooka ani żadnego podmiotu powiązanego z facebookiem pozwolenie na korzystanie z moich zdjęć, informacji, wiadomości lub postów, zarówno z przeszłości, jak i przyszłych. Z tym oświadczeniem, zauważyłem na facebooku, że jest surowo zabronione do ujawnienia, kopiowania, dystrybucji lub podejmowania wszelkich innych działań przeciwko mnie w zależności od tego profilu i / lub jego treści. Treść tego profilu składa się z prywatnych i poufnych informacji. Naruszenie prywatności może być karane przez prawo (ucc 1-308-1 1 308-103 i status Rzymu). UWAGA: Facebook jest teraz podmiotem publicznym. Wszyscy członkowie muszą opublikować taką notatkę. Jeśli wolisz, możesz skopiować i wkleić tę wersję. Jeśli nie opublikujesz oświadczenia co najmniej raz, będzie on automatycznie upoważniony do korzystania z Twoich zdjęć, jak również informacji zawartych w aktualizacji statusu profilu.

piszą dzisiaj setki osób na swoich tablicach. O co chodzi z tym oświadczeniem?

To oświadczenie jest zupełnie nieskuteczne

Użytkownicy Facebooka najprawdopodobniej po raz kolejny obawiają się o swoją prywatność i wklejają treść tekstu, który w świetle prawa nic nie znaczy. Spora część użytkowników jest przekonana, że wklejając na swój profil formułkę „Oświadczam, że…” uchroni się przed przekazaniem praw autorskich Facebookowi. To oświadczenie niestety niczego nie zmieni.

Jednostronne oświadczenie opublikowane na tablicy użytkownika nie jest wiążące dla Facebooka, prawnie wiążąca umowa zawierana jest w momencie rejestracji konta na serwisie. 

Korzystanie z twórczości innych jest dozwolone po przeniesieniu praw autorskich – do tego wymagane jest podpisanie pisemnej umowy, jednak media społecznościowe mogą korzystać z udostępnianych przez nas treści bez konieczności zawierania takiej umowy. Każdy użytkownik Facebooka czy innego portalu społecznościowego wyraża na to zgodę poprzez akceptację regulaminu przy zakładaniu konta.