Fot. OSP Skrzydlna

Kolejne ostrzeżenia meteorologów przed silnym wiatrem!

Dzisiaj od 19:00 do jutrzejszego poranka meteorolodzy przewidują wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 35 km/h do 60 km/h, w porywach miejscami od 70 km/h do 90 km/h z zachodu. Stopień zagrożenia określono jaki pierwszy w trzystopniowej skali, a prawdopodobieństwo zdarzenia wynosi 80%.

Strażacy mają od wczoraj pełne ręce roboty, ok. dziesięć wezwań było związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru. Wichura powaliła drzewa na jezdnię m.in. w Gostwicy, Długołęce-Świerkli, Paszynie, Trzycierzu, Marcinkowicach, Starej Wsi, Nowym Sączu. Na ul. Kunegundy w Nowym Sączu, na jednym z budynków wiatr uszkodził dach. W Roztoce-Brzezinach strażaków wezwano do uszkodzonego blaszaka, którego wiatr przeniósł kilkadziesiąt metrów dalej.

Również w powiecie limanowskim strażacy walczyli ze skutkami wichury całą noc. Wyjeżdżali zarówno do powalonych na jezdnię drzew, jak i zerwanych dachów. Niestety według synoptyków – także w ciągu najbliższej nocy na Sądecczyźnie będzie wiał silny wiatr.

Przed wystąpieniem silnych wiatrów, warto zadbać o zabezpieczenie przedmiotów znajdujących się poza domem, zamknięcie i zabezpieczenie okien i drzwi. Pojazdy powinny znajdować się w bezpiecznych miejscach, warto również przygotować się na możliwe awarie prądu. W trakcie silnych wiatrów należy unikać wychodzenia na zewnątrz.

Fot. OSP Gostwica