Jutro Środa Popielcowa

Środa Popielcowa rozpoczyna w Kościele Wieki Post. Przygotowaniem do okresu pokuty i pojednania są w parafiach nabożeństwa czterdziestogodzinne. To adoracja Najświętszego Sakramentu i modlitwa indywidualna oraz prowadzona przez ruchy i stowarzyszenia.

W środę od rana do wieczora w kościołach będzie miał miejsce obrzęd posypania głów popiołem. Towarzyszą mu słowa „Pamiętaj, że jesteś prochem i w proch się obrócisz” albo „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”.

Mimo że jest to normalny dzień pracy do kościołów przychodzi dużo ludzi – mówi biskup tarnowski Andrzej Jeż.

Zakładamy, że posypanie głowy popiołem nie jest traktowane jako wydarzenie magiczne tylko jesteśmy przekonani, że jest to zewnętrzny znak potrzeby wewnętrznej przemiany. W tym świecie zmaterializowanym coraz większa pojawia się tęsknota za pogłębionym życiem wewnętrznym, coraz większe jest zapotrzebowanie na duchowość i na świętość. Myślę, że to zjawisko będzie narastać

– dodaje bp Jeż.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, tj. ograniczenie się do spożycia trzech posiłków, dwóch lekkich i jednego do syta. Obowiązek ten dotyczy osób od 18 do 60 lat.

W tym dniu obowiązuje też wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Ten przepis dotyczy każdego katolika od czternastego roku życia.

W parafiach gminy Podegrodzie Msze święte w w następujących godzinach:

W kościele parafialnym w Podegrodziu o godz. 6.00, 7.00, 9.00 i 17.00.
W Olszance o godz. 7:00 i 17:00.
W Długołęce-Świerkli o 6.30, 8.30 i 17.00.
W Naszacowicach i w Mokrej Wsi o godz. 16.00.
W Gostwicy o godz. 17.00.