Jubileusz 85-lecia Regionalnego Zespołu „Podegrodzie”

W sobotę w Gminnym Ośrodku Kultury w Podegrodziu Regionalny Zespół „Podegrodzie” świętował 85-lecie swojej działalności. W uroczystości wzięli udział m.in. Wójt Gminy Podegrodzie Stanisław Banach, Zastępca Wójta, Skarbnik Gminy, Przewodniczący Rady Gminy Podegrodzie, poseł Jan Duda, starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski, przewodniczący Rady Powiatu Nowosądeckiego Roman Potoniec, sponsorzy i sympatycy Zespołu oraz delegacje zespołów regionalnych z Sądecczyzny.

Z okazji jubileuszu Wójt Gminy Podegrodzie Stanisław Banach złożył na ręce kierownictwa Zespołu promesę o wartości 10.000 zł. Starosta nowosądecki Marek Kwiatkowski uhonorował członków Zespołu Złotymi i Srebrnymi Jabłkami Sądeckimi i wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Nowosądeckiego Romanem Potońcem, przekazał też czek dla zespołu na 6000 złotych.

Dziękuję za Wasz wkład w kultywowanie i promocję tradycji ludowych oraz dbanie o dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Jesteście jednym z najbardziej znanych zespołów regionalnych na Sądecczyźnie. Dzięki takim ludziom jak Wy, dla których ważne jest zachowanie dziedzictwa, kultury, religii, języka polskiego i gwary, Polska przetrwała czas zaborów i wojny. Bardzo dziękuję za to co robicie od 85 lat. Wiem, że wymaga to wielu wyrzeczeń, poświęcenia czasu i ciągłych prób – ale efekt Waszej pracy jest imponujący! Mam nadzieję, że spotkamy się tutaj świętując 100-lecie zespołu. Serdecznie gratuluję!

– mówił starosta Marek Kwiatkowski.

Złote Jabłko Sądeckie otrzymali: Barbara Jop, Krzysztof Bodziony i Jerzy Nieć.

Srebrne Jabłko Sądeckie otrzymali: Magdalena Bulzak, Paweł Nowojowski i Andrzej Łatka.

Zespół Regionalny „Podegrodzie” wystąpił po raz w 1937 roku, podczas imprezy regionalnej „Święto Gór”, na którą przygotował program „Wesele podegrodzkie”, a już 1938 r. z dużym powodzeniem wziął udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym w Hamburgu. Inicjatorem i organizatorem zespołu była grupa działaczy podegrodzkich. Po przerwie spowodowanej działaniami wojennymi, w 1946 roku wznowił swoją działalność. Zespół jest kontynuatorem bogatych tradycji kultury ludowej regionu. W swych programach prezentuje zwyczaje, obrzędy, tańce, pieśni, melodie i gwarę ludową.Przez 85 lat działalności grupa zdobyła wiele nagród i wyróżnień na festiwalach, przeglądach i konkursach folklorystycznych. Na swoim koncie ma cztery „Złote Ciupagi” oraz „Srebrne i Brązowe Ciupagi” zdobyte na Festiwalach Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem. Ponadto zespół został wyróżniony: Nagrodą Ministra Kultury i Sztuki, Nagrodą im. Oskara Kolberga. Koncertował we Francji, Grecji, Hiszpanii, na Węgrzech, Słowacji, w Belgii, Austrii i Niemczech.

źródło: Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu, foto: Maria Olszowska