Józef Stec odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

W Kasztelu Szymbark otwarto wystawę artysty Józefa Steca „XL malarstwo, witraż, prace konserwatorskie”. Wernisaż zgromadził wiele osób ze środowiska artystycznego, przyjaciół, znajomych i miłośników jego twórczości.

Wiceprezes Rady Ministrów, minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński w uznaniu zasług dla kultury polskiej nadał brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Józefowi Stecowi. Medal wręczyła Joanna Florkiewicz Kamieniarczyk – dyrektor Wydziału Rewaloryzacji Zabytków Krakowa Dziedzictwa Narodowego.

Medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis nadawany jest osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Nazwa wystawy to XL bo jak twierdzą niektórzy coś po łacinie dodaje powagi, ale tak naprawdę to oznacza 40 lat mojej pracy twórczej. (..) W 1981 roku ukończyłem Liceum Plastyczne, później Akademię, itd… Na wystawie są obrazy z lat osimedziesiątych, aż do współczesnych. Oprócz katalogu dzięki pomoy dyrekcji Muzeum powstał także kalendarz, trochę inny niż zawsze. Zaczyna się bowiem 22 października br. a kończy 31 grudnia 2022, w sumie 15 lat. Na obrazach znajdują się obiekty które w tym czasie konserwowałem – oryginały plansz znajdują się na wystawie. Dziękuję bardzo pracownikom, którzy są ze mną od początku, to zespół na który można liczyć.

– mówił artysta Józef Stec.

Artysta otrzymał moc gratulacji, upominków od przyjaciół i zaproszonych gości.

Na wystawie byli obecni także przyjaciele artysty ze Stowarzyszenia Banderii Konnej Iskra Dolina Dunajca i Stowarzyszenia Partnerstwo dla Ziemi Sądeckiej.

Artysta związany także z gminą Podegrodzie

Józef Stec przeprowadził na cmentarzu komunalnym w Podegrodziu renowacje trzech pomników tj. ks. Proboszcza Wojciecha Roszkowicza, ks. Proboszcza Antoniego Antałkiewicza i ks Romana Dydo, wikariusza w Podegrodziu. Józef Stec zajął się również zaprojektowaniem i wykonaniem nowego artystycznego nagrobku dla Wojciecha Migacza – znanego fotografa, który samodzielnie skonstruowanym aparatem dokumentował życie mieszkańców gminy Podegrodzie i Sądecczyzny.

źródła: sądecki news / Jerzy Cebula, 
LGD Partnerstwo Dla Ziemi Sądeckiej