Foto: Parafia Podegrodzie

Ile osób chodzi do kościoła w diecezji tarnowskiej?

W diecezji tarnowskiej 71,8 proc. wiernych uczęszcza na niedzielną Mszę św., a 27 proc. przyjmuje Komunię Świętą. Dane zostały opublikowane przez Wydział Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Diecezjalnej w Tarnowie i zostały opracowane na podstawie liczenia wiernych w kościołach, które odbyło się w niedzielę, 21 października ubiegłego roku. Najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie Ujanowice – 99,2 proc.

Frekwencja na Mszach św. jest taka sama w porównaniu z poprzednim rokiem, a minimalnie, bo o 0,7% spadła liczba osób przyjmujących Komunię św.

Dla nas, zwłaszcza w kontekście V Synodu Diecezji Tarnowskiej ważnym pytaniem jest to, jak pomóc tym ludziom, którzy faktycznie przychodzą do kościoła na niedzielną Msze św. jeszcze bardziej spotykać się z Panem Bogiem i co zrobić, żeby ta liturgia promieniowała na cały ich tydzień, na ich zaangażowanie w pracy, w szkole, w rodzinie.

– mówi ks. Michał Dąbrówka.

Dlatego też najbliższe spotkanie kapłanów diecezji tarnowskiej będzie właśnie poświęcone niedzieli i zostało zatytułowane „Niedziela jako główne wydarzenie ewangelizacyjne w parafii”.

Najwięcej osób uczestniczy w niedzielnej Mszy św. w dekanacie Ujanowice – 99,2 proc.

To jest bardzo tradycyjny dekanat, gdzie więzi rodzinne są bardzo mocne. Myślę też, że wiele osób spoza tego dekanatu przyjeżdża w niedziele np. by odwiedzić rodziców i razem z nimi spędzić czas. Te osoby też biorą udział w Mszach św.

– dodaje ks. Dąbrówka.

W tarnowskich dekanatach frekwencja na Mszach św. wynosi od 61,3 proc. do 68, 5 proc., a w sądeckich sięga od 67,6 – 71,8 proc.

Dużo ludzi chodzi również do kościoła w dekanacie Grybów 87,7 proc. i w dekanacie Limanowa 86,1 proc.

Najwięcej wiernych przyjmuje Komunię św. w dekanacie Ujanowice – 47,4 proc. a także w dekanacie Dąbrowa Tarnowska – 37,6 proc. i w dekanacie Stary Sącz – 34,3 proc.

Najniższy wskaźnik frekwencji w diecezji tarnowskiej zanotowano w dekanacie Mielec -Południe – 52,2 proc. Tam także jest najniższy odsetek osób przyjmujących Komunię Świętą, który wyniósł 16,3 proc.

źródło: diecezjatarnowska.pl