Gmina Podegrodzie: możliwe zalania, podtopienia i powodzie błyskawiczne

Ze względu na realne zagrożenie wystąpienia powodzi błyskawicznych, Sieć Obserwatorów Burz wydała ostrzeżenie dla południowo wschodniej części Polski. Ostrzeżenie obowiązuje od dzisiaj od godz. 11:00 do jutra, do godz. 8:00 rano i obejmuje teren gminy Podegrodzie oraz powiatu nowosądeckiego.

Największej aktywności burz z nawalnymi opadami deszczu spodziewamy się w godzinach popołudniowych i wieczornych. Burze mogą przybrać postać training storms, czyli serii burz, przechodzących jedna za drugą w danej lokalizacji (z perspektywy obserwatora na ziemi wygląda to jak jedna, ciągła, długa burza). Te z kolei poruszać się będą dość wolno, potęgując ryzyko powstawania kolejnych szkód. Przesiąknięta miejscami wodą ziemia może nie przyjmować kolejnych porcji deszczu.

– czytamy w ostrzeżeniu.

Możliwe będą także wezbrania rzek i strumieni, w tym powyżej stanów alarmowych. W mniejszym stopniu zagrożenie stanowić będą silne porywy wiatru i opady gradu o znacznej średnicy. Istnieje także niewielkie prawdopodobieństwo powstania trąby powietrznej.

Dodatkowo mieszkańcy w naszym regionie dostali ostrzeżenie w postaci alertu RCB o treści:

Uwaga! Dziś i w nocy (18/19.07) burze, ulewny deszcz, silny wiatr i grad. Możliwe podtopienia. Podczas burzy znajdź bezpieczne schronienie.