Funkcjonariusze sądeckiej komendy odzyskali cztery skradzione markowe saksofony

Dzięki informacjom przekazanym z EUROPOL-u do Komendy Głównej Policji funkcjonariusze sądeckiej komendy odzyskali cztery markowe saksofony skradzione w 2019 roku na terenie Niemiec.

W ramach kanału komunikacyjnego SIENA, służącemu do wzajemnej komunikacji między biurami EUROPOL-u, Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji otrzymało informację o prowadzonym przez saksońską Policję śledztwie, które dotyczyło kradzieży kilkudziesięciu instrumentów z firmy muzycznej.  Do kradzieży doszło w 2019 roku. Strona niemiecka podała, że kilka ze skradzionych saksofonów oferowanych jest aktualnie w sprzedaży internetowej przez mieszkańca Sądecczyzny. W związku z tym informacja trafiła do weryfikacji i realizacji do Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

18 lutego 2021 r. funkcjonariusze Wydziału do walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu sądeckiej komendy przeszukali dom zajmowany przez jednego z mieszkańców Sądecczyzny. Policjanci zabezpieczyli tam 5 saksofonów, z których cztery pochodziły z kradzieży na terenie Niemiec.

Sądeczanin zakupił instrumenty na jednym z zagranicznych serwisów ogłoszeniowych. Cenne instrumenty wrócą do swojego właściciela.

Tymczasem sądeccy policjanci prowadzą dochodzenie w sprawie nieumyślnego paserstwa. Za to przestępstwo kodeks karny przewiduje karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 2 lat.

Policja przestrzega, aby przy zakupie towaru po okazyjnej cenie i bez udokumentowanego pochodzenia zachować szczególną ostrożność i rozwagę. Bardzo często takie przedmioty pochodzą z przestępstwa kradzieży. Osoba, która kupiła taką rzecz naraża się na odpowiedzialność karną za paserstwo.

 

źródło: KMP w Nowym Sączu