Figury św. o. Stanisława Papczyńskiego i Najświętszej Maryi Panny dotarły do Podegrodzia

Figury Świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego i Najświętszej Maryi Panny dotarły do Podegrodzia. Można symbolicznie ująć, że po ponad 300 latach Święty Ojciec Papczyński ponownie zawitał na swojej Ojcowiźnie – informuje Stowarzyszenie „Papczyński”.

Pierwsze przymiarki już były. Teraz oczekujemy na cieplejsze dni, aby zamontować figury w Kapliczce Zawierzenia. Chcemy również podziękować za Waszą ofiarność, dzięki której udało się zebrać ponad połowę środków na figury.

– czytamy na profilu społecznościowym stowarzyszenia.

Warto wspomnieć, że figury wstępnie miały dotrzeć do Podegrodzia dopiero w kwietniu, jednak pracowni artystycznej, która przyjęła zlecenie na wykonanie figury do Kapliczki Zawierzenia, tak spodobał się projekt, że przyspieszyła prace, aby jak najszybciej zobaczyć efekt końcowy. Dzięki temu figury niebawem zostaną zamontowane w Kapliczce Zawierzenia.

Dlaczego Kapliczka Zawierzenia św. o. Stanisława?

Odpowiedź na to pytanie staje się oczywista, kiedy przyglądamy się żywotowi Świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego. Wszystko zaczęło się właśnie od zawierzenia nienarodzonego Janka będącego jeszcze w łonie swojej matki, w zamian za uratowanie przed falą powodziową podczas przeprawy przez Dunajec.

Dzięki zawierzeniu się Matce Boskiej Jan wielokrotnie pokonywał przeszkody napotykane w swoim życiu: przemógł trudności w nauce, aby później zostać wzorowym uczniem, został ponownie ochroniony podczas przeprawy przez Dunajec, czy uleczony, gdy zachorował na świerzb i był na skraju śmierci. Sam Ojciec Papczyński również dostrzegał wielką potrzebę ciągłego zawierzania swojego życia Bogu i Maryji. W końcu jednym z celów założonego przez niego zakonu Marianów było zawierzanie dusz w czyśćcu cierpiących Maryi.

Dlatego właśnie powstała kapliczka ściśle odnosi się do motywu zawierzenia. Każdy jej element ma symbolizować pierwsze zawierzenie, które skierowało Janka na drogę ku Świętości. Odznaczającym się elementem Kapliczki Zawierzenia jest ołtarz o kształcie łodzi, jako przypomnienie pamiętnej przeprawy przez Dunajec. Tylna ściana ukształtowana została niczym fala powodziowa zagrażająca nienarodzonemu jeszcze Jankowi i jego matce. W centralnym miejscu kapliczki będzie znajdowała się rzeźba Św. O. St. Papczyńskiego, zawierzającego dusze w czyśćcu cierpiące i wszystkich błagających o pomoc za jego wstawiennictwem, ponad którą będzie stała ukochana mu Matka Boska. Jednocześnie Maryja stoi pomiędzy falą (ścianą), a łodzią (ołtarzem) pokazując, że zawierzając Maryi swoje życie staje Ona w naszej obronie przed niebezpieczeństwem.

źródło, fot. Stowarzyszenie „Papczyński”.