Ekstremalna Droga Krzyżowa z Łącka do Czarnego Potoku

12 kwietnia w kościele p. w. św. Jana Chrzciciela w Łącku o godz. 18:00 odbędzie się  msza św., a po niej rozpocznie się licząca ok. 37 km Ekstremalna Droga Krzyżowa z Łącka do Czarnego Potoku. Trasa prowadzi przez Piechówkę,  Modyń, Młyńczyska, Jaworze, Siekierczynę, Roztokę, Łukowicę, Jadamwolę, Olszanę, Szczereż do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku.

INFORMACJE DODATKOWE O TRASIE

Trasa w większości prowadzi lokalnymi drogami asfaltowymi. UWAGA! Częściowo brak chodnika i wąskie pobocze. Niektóre odcinki wiodą drogami polnymi i leśnymi -mogą one być błotniste. Na odcinku Piechówka – Cisowy Dzioł należy uważać na obsuwające się  z pod nóg kamienie. W ok. 50% trasa biegnie przez tereny górskie oznakowane szlakami turystycznymi: żółty, Łącko – Modyń; niebieski, Modyń – Młyńczyska i zielony, w paśmie Jaworza i Jeżowej Wody. Suma podejść 1300m. Trasa jest wymagająca, przeznaczona dla osób z dobrą kondycją fizyczną, wytrawnych piechurów, zaprawionych w wędrówce po szlakach górskich.  Na odcinku Młyńczyska – Roztoka miejscami brak sygnału telefonii komórkowej.

Trasa Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Łącka do Czarnego Potoku

Patronką trasy jest nasza rodaczka, błogosławiona Siostra Celestyna Faron. Dlaczego Ona? Bo nie prowadziła życia  zwyczajnego lecz ekstremalne. Jej całe życie wiązało się z ofiarą. Dziś, kiedy tak często spotyka się ludzi zapatrzonych w siebie, bł. Celestyna jest wzorem kobiety, która zapominając o sobie, całe swoje życie oddała innym. Począwszy od dzieci, które uczyła w ochronce, poprzez siostry zakonne, które uchroniła od obozu koncentracyjnego, skończywszy na  kapłanie Władysławie Faronie, za którego ofiarowała życie, i któremu wyprosiła łaskę powrotu do kapłaństwa.

Wyruszając w Ekstremalną Drogę Krzyżową z Łącka do Czarnego Potoku, rezygnując przy tym ze snu, podejmując się nocnego wysiłku połączonego z modlitwą, my również chcemy pomyśleć o innych. Tylu ludzi wokół nas potrzebuje pomocy. Tak często słyszymy, że ktoś choruje, że ktoś wpadł w kłopoty finansowe, że ktoś się zniewolił wpadając w szpony uzależnienia, że gdzieś obok rozpada się rodzina, że komuś poplątało się życie, albo, że ktoś odszedł od Boga i porzucił wiarę katolicką. Jeśli chcesz takim ludziom pomóc ofiarując za nich swój trud i modlitwę – wyrusz z nami. Serdecznie zapraszamy.

-zachęcają organizatorzy.

Wybierając się na EDK koniecznie należy zaopatrzyć się w wygodne górskie buty, kijki trekingowe, mapę Beskidu Wyspowego, ślad KLM trasy Bł. Celestyna. Obowiązkowa dobra latarka czołówka z zapasowymi bateriami oraz naładowany telefon. Ubiór adekwatny do pogody, tzn. należy wziąć pod uwagę takie warunki jak chłód nocny, deszcz, błoto. Do plecaka należy zapakować termos z gorącą herbatą/kawą, posiłek w postaci kanapek, wodę lub napój energetyczny i /lub batony energetyczne. Wskazane powiadomienie bliskiej osoby o naszym uczestnictwie w EDK.