EKO-Młodzi badacze z Długołęki-Świerklii

Ponad 50 placówek oświatowych z powiatu nowosądeckiego, limanowskiego, gorlickiego i miasta Nowego Sącza przystąpiło do projektu „EKO Młodzi badacze na Sądecczyźnie”. Projekt realizowany jest przez Fundację Horyzont360.

W przedsięwzięciu wzięli udział również uczniowie klasy V i VII Szkoły Podstawowej w Długołęce-Świerkli., pod opieką pani Marty Zaweracz. W ramach projektu uczniowie uczestniczyli w warsztatach ekologicznych, poświęconych zanieczyszczeniu wód i gleby. Biorąc udział w różnych doświadczeniach, zdobywali wiedzę zarazem świetnie się przy tym bawiąc.

Po zajęciach warsztatowych uczniowie udali się w teren – nad potok „Gajduszowiec”, aby dokonać badań czystości wody. Analizy zostały wykonane profesjonalnie z użyciem odczynników chemicznych, które szkoła dostała w walizce ekobadacza z Fundacji Horyzont 360.  Wyniki badań wskazały, iż potok Gajduszowiec jest bardzo czysty.

Powyższy projekt przybliża uczestnikom tematykę ekologii i tego jak ważne jest dbanie o środowisko, a w szczególności niezbędną do życia wodę.

Każda placówka biorąca udział w projekcie zgłasza swoje wyniki na konkurs. Wyniki zostaną ogłoszone podczas eventu ekologicznego będącego podsumowaniem projektu. Dodatkowo dzieci mogą samodzielnie brać udział w konkursie fotograficznym „Moja czysta rzeka”.

Projekt współfinansowany jest ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie.

Fot. SP Długołęka-Świerkla