Ryś na terenie gminy Podegrodzie?

Jeden z mieszkańców poinformował nas wczoraj, że w nocy dwa barany, które znajdowały się dość blisko domu (nie na pastwisku) zostały zagryzione. Zwierzęta zostały pogryzione w szyje i porzucone. 

Jak się okazuje, to nie pierwsze zgłoszenie o zagryzieniach zwierząt domowych na terenie gminy Podegrodzie w ostatnim czasie. Weterynarz poinformował jednego z mieszkańców, że najprawdopodobniej na terenie gminy grasuje ryś, a zgłoszenia o zagryzieniach zwierząt domowych otrzymuje praktycznie codziennie.

Czy ryś może być groźny dla człowieka?

Ryś w Polsce jest gatunkiem, znajdującym się pod ścisłą ochroną. Jego populacja jest bardzo mała. Zazwyczaj poluje w nocy na innych kopytnych mieszkańców lasu np. sarny. Poza tym poluje również na mniejsze zwierzęta: liczne ptaki, zwłaszcza te gniazdujące na ziemi, jak np. jarząbki czy cietrzewie, a także na małe ssaki, jak np. zające. Zwierzęta raczej boją się człowieka, są bardzo czujne oraz płochliwe.

Pomimo tego, że zwierzę nie jest groźne dla człowieka, warto zabezpieczyć swoje zwierzęta domowe, aby nie stały się ofiarami tego dzikiego kota.