Długołęka Świerkla – interaktywna przygoda trwa już od kilkunastu miesięcy.

Poprzedni rok szkolny w Szkole Podstawowej w Długołęce-Świerkli rozpoczął się mocnym powiewem nowoczesności. W trzech klasach lekcyjnych zostały zamontowane tablice interaktywne, czyli ekrany dotykowe działające w połączeniu z urządzeniami takimi jak komputer, tablet czy nawet smartfon.

Już od pierwszych lekcji, wszyscy zgodnie stwierdzili, że ten innowacyjny sprzęt będzie niezwykle pożyteczny zarówno w nabywaniu, jak i przekazywaniu wiedzy. Z tablic tych korzystali z wielką chęcią uczniowie w każdym wieku, nie dziwi więc, że jeszcze większa radość zagościła w szkole, gdy z początkiem aktualnego roku szkolnego zostały zamontowane kolejne dwie tablice.

Wymienione sprzęty, z pozoru wyglądające jak zwykły, choć bardzo duży ekran telewizora, kryją w sobie niezliczone funkcje, dzięki którym uatrakcyjniają przebieg lekcji, pozytywnie wpływając na zaangażowanie uczniów oraz zwiększając ich koncentrację na tematyce zajęć. Współczesna młodzież, na co dzień korzysta z komputera, smartfona, bądź innych multimediów, w wyniku czego jest wręcz bombardowana różnorakimi bodźcami. Sytuacja ta sprawia, że oczekiwania wobec nauki szkolnej są obecnie inne, niż miało to miejsce w poprzednich dziesięcioleciach.

Tablice interaktywne umożliwiają taki sposób przedstawiania tematów lekcji, aby były dla uczniów jak najatrakcyjniejsze. Nic dziwnego, że spotkały się z wielką aprobatą ze strony młodzieży szkolnej. Już po pierwszych godzinach można było zauważyć, że podczas lekcji skupiają większą uwagę na omawianych zagadnieniach, a także częściej chcą udzielać odpowiedzi na stawiane przez nauczycieli pytania.

Dzięki rozwojowi technologii nasi dydaktycy mają możliwość przygotowywania ćwiczeń interaktywnych, które są dla uczniów czymś ciekawym, a do tego łatwiej przyswajalnym. Co więcej, nauczyciele mogą udostępniać tworzone przez siebie aplikacje, podając uczniom kod QR, bądź link do strony, na której się znajdują. Dzięki temu nauka w domu nie musi opierać się wyłącznie na czytaniu podręcznika. Chociaż tablice multimedialne są u nas już ponad rok, to wciąż zaskakują ilością możliwości, które nam dają. Nauczyciele chętnie wymieniają się swoimi pomysłami na wykorzystanie tego nowoczesnego sprzętu, przekonani, że jeszcze nie raz zaskoczy ich sposobem, w jaki można go wykorzystać. Ta interaktywna przygoda, która trwa w Szkole Podstawowej w Długołęce-Świerkli już od kilkunastu miesięcy, jest wspaniałym dowodem na to, że nauka nie musi być nudna.

SP Długołęka-Świerkla
Opracowanie: Katarzyna Dulak