Czech Michal Schlegel zwycięzcą 59. Małopolskiego Wyścigu Górskiego

Zwycięzcą 59. Małopolskiego Wyścigu Górskiego po czterech dniach rywalizacji został Czech Michal Schlegel. O sukcesie kolarza grupy Elkov–Kasper przesądził 3. etap z metą na Przehybie. Czeski kolarz ukończył go na trzecim miejscu.

Schlegel stracił 27 sekund do zwycięzcy – Anatolija Budiaka (reprezentacja Ukrainy), wyprzedził go też Paweł Cieślik (Voster ATS Team), ale przewaga jaką miał po dwóch etapach, wystarczyła, aby utrzymać pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej.

Schlegel, który liderem został wygrywając pierwszy etap z metą na Górze Chełm, powtórzył sukces sprzed roku swojego rodaka Vojtecha Repy. Ubiegłoroczny triumfator nie wystartował w tej edycji MWG.

Kolarze mieli w niedzielę ostatni, trzeci etap. „Królewski”, z podjazdem na Przehybę, szczyt Beskidu Sądeckiego o wysokości 1173 m n. p. m. Finałowy podjazd liczył 10 km. Wąską asfaltową drogą w lesie trzeba było pokonać blisko 800 m różnicy poziomów. Do niedzielnego, ostatniego etapu kolarze wyruszyli z Jabłonki. Już po kilku kilometrach od peletonu oderwała się ośmioosobowa grupa, do której potem dołączyło jeszcze czterech kolarzy, jednak kilkanaście kilometrów przed metą została dogoniona przez peleton.

Losy wyścigu rozstrzygnęły się na finiszowym, 11-kilometrowym podjeździe na Przełęcz Przehyba (1 150 m n.p.m.), który uznawany jest za najtrudniejszy w Polsce.

Trzy kilometry przed metą zaatakował Anatolij Budiak (3. miejsce), którego nie zdołali już dogonić jadący za nim Paweł Cieślik (2. miejsce) i Michal Schlegel.

59. Małopolski Wyścig Górski – przejazd m.in. przez Olszankę i Stadła!