fot. mpk.nowysacz.pl

Co dalej z transportem autobusowym w gminie Podegrodzie? Spółka MPK chce podnieść opłaty

Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Nowym Sączu ma podpisane porozumienie w sprawie transportu z gminami: Podegrodzie, Nawojowa, Łącko, Stary Sącz i Kamionka Wielka. W zeszłym tygodniu miało miejsce spotkanie prezydenta Nowego Sącza Ludomira Handzla z gospodarzami tych gmin i okazało się, że MPK chce podnieść opłaty za obsługę komunikacji we wspomnianych gminach.

Dodatkowo, na spotkaniu okazało się, że jedne gminy płacą więcej za tzw. wozokilometr, a inne mniej. Do sytuacji odniósł się zastępca wójta gminy Podegrodzie Stanisław Mazur:

My jako gmina dopłacamy niemal najwięcej do wozokilometra, bo 2,59 zł. Jedynie Łącko dopłaca więcej, bo 2,6 zł. W zeszłym roku współpraca z MPK kosztowała nas około 380 tysięcy. W tym roku musimy zapłacimy jeszcze więcej, bo około 420 tysięcy. Byliśmy przekonani, że wszyscy płacimy tak samo, że wszystkie gminy płacą tak samo. Dopiero na spotkaniu z prezydentem Nowego Sącza dowiedzieliśmy się, że stawki są różne. A tak być nie powinno, bo na jakiej niby podstawie? Do tej pory było tak, że gmina dostawała kalkulację od MPK i albo się na te warunki zgadzała, albo nie. Nie wiedzieliśmy, że są aż takie różnice.

– powiedział Stanisław Mazur portalowi sądeczanin.info. I faktycznie, np. Nawojowa za wozokilometr płaci jedynie 1,24 zł.

– Teraz pan prezydent mówi o stawce 6,19 zł. Wystarczyłoby żeby innym gminom podnieść stawki do tych, które my już płacimy, a będzie im ciężko. Nie wyobrażam sobie żebyśmy wszyscy mieli płacić ponad 6 złotych. Tłumaczyliśmy na zebraniu z panem prezydentem Ludomirem Handzlem, że musi pamiętać, że nasze gminy są ze sobą nierozerwalnie związane, niektóre to wręcz sypialnie dla Nowego Sącza i nie można patrzeć jedynie na rachunek ekonomiczny. Ale nawet jakby, to przecież w tym roku do sądeckich szkół dojeżdżać będą podwójne roczniki, więc wpływy z samych biletów miesięcznych wzrosną dwukrotnie.

– dodaje Stanisław Mazur.

Kolejną kwestią są nowe połączenia w naszej gminie:

W tym roku uruchomiliśmy połączenia MPK do Chochorowic, których przecież wcześniej wcale nie było. Od września planowaliśmy uruchomienie kolejnych kursów do Rogów. Stawialiśmy mocno na rozwój współpracy, ale obecna sytuacja może to wszystko zatrzymać. A trzeba iść do przodu, rozwijać się…

Prezydent Nowego Sącza Ludomir Handzel mówi natomiast, że przede wszystkim musi dbać o interesy mieszkańców Nowego Sącza i sądeckich firm.

– Przypominam, że ustalone stawki dziesięć lat temu były budowane na bazie ówczesnych kosztów. Rodzi się pytanie, czy Nowy Sącz może finansować okoliczne gminy, czy inne jednostki samorządu terytorialnego bez odpowiedniej uchwały Rady Miasta. Równie dobrze moglibyśmy dofinansowywać przykładowo transport w Warszawie. Spółka MPK została doprowadzona do bardzo trudnej sytuacji finansowej. Pracownicy nie zarabiają zbyt wiele. Uważam, że ich zarobki są poniżej oczekiwań tej grupy zawodowej. Przede wszystkim dbam o interesy mieszkańców Nowego Sącza i sądeckich firm. Prezydent wspomniał, że niezbędne są w tej sprawie rozmowy z samorządowcami gmin, z którymi sądeckie MPK ma zawarte takie porozumienie. Trzeba będzie się zastanowić nad wysokością stawki dla wszystkich gmin.

– mówił na spotkaniu z samorządowcami Ludomir Handzel.

Czas na negocjacje w tej sprawie skończy się ostatniego dnia sierpnia, nowe stawki miałyby wejść w życie już od stycznia 2020 r. Włodarze niektórych gminą zastanawiają się nawet, czy nie zrezygnować z usług świadczonych przez MPK. Gmina Podegrodzie liczy jednak na to, że wszystkie gminy wypracują wspólne stanowisko w tej sprawie (podobnego zdania są samorządowcy z Kamionki Wielkiej). O dalszym rozwoju sytuacji będziemy informować na bieżąco.

źródło: sądeczanin.info