Brzezna – Litacz: pokaz historyczny „Ku niepodległej”

10 stycznia 2019 roku o godz. 9.50 na sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej w Brzeznej-Litacz odbył się pokaz historyczny pt. „Ku niepodległej” – opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę w wykonaniu dwuosobowej Grupy Artystycznej REKONSTRUKTO z Lublina. W żywej lekcji historii wzięli udział wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami.

W I części spotkania jeden z prowadzących przypomniał daty istotnych wydarzeń historycznych z XVIII wieku nawiązujących do upadku Rzeczypospolitej: I rozbioru Polski, Konstytucji 3 Maja, II rozbioru, powstania kościuszkowskiego oraz III rozbioru Polski.. Następnie pierwszoklasista – Karol L. – na ochotnika przymierzył czapkę rogatywkę. Przebrany żołnierz nadal snuł ciekawą opowieść o próbach odnowy kraju. Zaprezentował także kosy, które służyły do walki chłopom zwanym kosynierami. Potem kolejny odważny – Karol J. z kl. I – zaśpiewał fragment Mazurka Dąbrowskiego, za co w nagrodę został ubrany jak szwoleżer oraz założył czapkę z łososiowej skóry. Oprócz munduru można było podziwiać replikę broni palnej piechoty – muszkiet oraz mocowany do niej bagnet.

W dalszej części pokazu drugi żołnierz podał informacje na temat podbojów Napoleona i walczących u jego boku Legionów Polskich. Następnie zapytał o powstanie listopadowe. Wtedy zgłosił się Piotr R. z kl. VII, któremu założono kajdanki, aby upamiętnić zesłanych na Syberię powstańców. Później uczniowie określili datę wybuchu powstania styczniowego. Wybrany z wielu, Dawid P. z kl. II, demonstrował kosę z poprzeczną belką. Dalsze rozważania historyczne dotyczyły Księstwa Warszawskiego, Królestwa Polskiego, wybuchu I wojny światowej, a wreszcie oczekiwanego odzyskania niepodległości i roli, jaką odegrał Józef Piłsudski oraz Ignacy Jan Paderewski..

Najciekawszym momentem spotkania okazał się honorowy pojedynek Arka i Kacpra – uczniów kl. VIII. Prowadzący po mistrzowsku udzielił ósmoklasistom lekcji fechtunku i pozwolił chłopcom zmierzyć się w walce. Wszyscy entuzjastycznie dopingowali kolegów i zrobiło się naprawdę głośno, gdy Arek pokonał rówieśnika.

W II części pokazu żołnierz zagadnął o rolę kobiet w powstaniu. Wybrał na środek Julitę M. i Emilię F. z kl. VI, które przebrane zostały za sanitariuszki. Miały za zadanie jak najszybciej zabandażować głowę kolegi; zwyciężyła Emilia. Z kolei dziewczęta z trudem wyniosły na noszach „rannego” Łukasza K. Po obserwacji krótkiego kursu pomocy medycznej wszyscy uczniowie mogli obejrzeć ekwipunek powstańca, zakładać przywiezione mundury i czapki, jak również wprawiać się we władaniu bronią.

Powyższa odmienna lekcja historii trwała 45 minut, ale wydawało się, że tylko chwilę. Prowadzący umiejętnie i rzeczowo przekazali wiedzę niezbędną dla każdego Polaka; na podziw zasługuje ich pasja i zaangażowanie w bieżący pokaz historyczny. Jesteśmy zadowoleni, że tuż po setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę, mogliśmy w nim uczestniczyć.

Szóstoklasiści
SP Brzezna Litacz
Fot. http://www.splitacz.iap.pl