Błękitny węgiel lekarstwem na smog?

20 lutego 2019 r. w Nowym Sączu ruszyła sprzedaż błękitnego węgla. Prezydent miasta, Ludomir Handzel podkreśla, że paliwo można kupić w cenie promocyjnej, wynegocjowanej przez magistrat z dostawcą paliwa.

Czym jest błękitny węgiel?

Błękitny węgiel to nowoczesne paliwo bezdymne, dzięki któremu ogrzewanie domów nie będzie powodować smogu.

Dajemy możliwość mieszkańcom, umożliwiamy przedsiębiorcom korzystanie z dobrej jakości paliwa stałego. Prezentujemy to, o czym mówiło się od wielu lat, a my doprowadziliśmy do tego, że słowo stało się węglem. Mamy w Nowym Sączu pierwszą partię błękitnego węgla w cenie promocyjnej. Każdy może go kupić i sprawdzić, jak się takim węglem pali. Zaletą jest jego wysoka kaloryczność oraz to, że nie ma tej emisji, która jest dla nas szkodliwa. Mam nadzieję, że w ciągu pięciu lat mojej kadencji, która rozpoczęła się niedawno, na wielu frontach, wielowątkowo, wielopłaszczyznowo doprowadzimy do tego, że odczujemy poprawę jakości powietrza. Jest to jeden z moich priorytetów, aby Nowy Sącz oddychał czystym powietrzem.

– mówi Prezydent Miasta Nowego Sącza Ludomir Handzel.

– Błękitny węgiel może być spalany w każdym rodzaju pieców na paliwa stałe. Zastosowanie nowego paliwa powoduje dziesięciokrotną redukcję emisji do powietrza pyłów wszystkich kategorii oraz dwudziestokrotną redukcję rakotwórczych węglowodorów aromatycznych, na przykład benzoalfapirenu. Najlepszym świadectwem ekologicznych efektów spalania błękitnego węgla jest praktyczny brak dymu unoszącego się z komina budynku, w który użytkowany jest nowy rodzaj węgla. Ponadto błękitny węgiel jest paliwem dostarczającym około dziesięć procent energii więcej niż inne klasyczne gatunki węgla, toteż jego zużycie do ogrzewania domu jest proporcjonalnie niższe.

– wyjaśnia dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Nowego Sącza Grzegorz Tabasz.

Ile to kosztuje?

Cena (podobno na razie promocyjna) węgla to 1220 zł brutto za tonę. Węgiel pakowany jest w worki o wadze 20 kg. Do Nowego Sącza dostarczono 40 ton tego paliwa.

Urząd Miasta w Nowym Sączu informuje, że osoby zainteresowane nabyciem błękitnego węgla powinny się udać do siedziby Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej przy ulicy Wiśniowieckiego 56 w Nowym Sączu oraz zapewnić sobie własny transport węgla. Nabywcy muszą mieć również ze sobą dowód osobisty w celu wypełnienia dokumentów zwalniających nabywców z obowiązku zapłacenia podatku akcyzowego.

Wkrótce do Nowego Sącza ma trafić również błękitny brykiet, którego cena będzie dużo niższa od węgla.

Źródło, fot. nowysacz.pl