Bilans wczorajszych działań ratowniczych spowodowanych silnym wiatrem

Wichura, która w nocy z 10 na 11 marca przeszła nad południową Polską, spowodowała ogrom zniszczeń. W samym powiecie nowosądeckim ponad 14 tys. osób było pozbawionych energii elektrycznej, o czym informowaliśmy w tym artykule. Wczoraj tj. 11 marca po godzinie trzeciej w nocy do stanowiska kierowania Komendanta Miejskiego PSP w Nowym Sączu masowo zaczęły wpływać zgłoszenia związane z uszkodzeniami spowodowanymi silnym wiatrem. Do godziny 11.00 przyjęto 227 zgłoszeń, gdzie była potrzebna interwencja strażaków.

Wśród porannych zgłoszeń zanotowano około 55 dachów (tj. naderwane dachówki, papa, blacha) reszta zgłoszeń to powalone drzewa, gałęzie, banery.
Poważniejsze zdarzenia zanotowane to:

  • Rąbkowa – zerwane pół dachu na budynku mieszkalnym,
  • Wola Kurowska – uszkodzony dach na kaplicy
  • Roztoka Brzeziny – drzewo przewrócone na dachu szkoły,
  • Nowy Sącz Ratusz – zwisająca blacha

Wczorajszy dzień był dla strażaków bardzo pracowity. Do późnych godzin wieczornych jednostki PSP oraz OSP z terenu powiatu nowosądeckiego usuwały skutki silnego wiatru. Do godzin wieczornych zanotowano już 306 interwencji podjętych przez strażaków. Zostało uszkodzonych około 90 dachów w tym 40 to budynki mieszkalne a 50 to budynki gospodarcze. Główne uszkodzenia to naderwane dachówki, papa, blacha. Pozostałe zdarzenia to powalone lub uszkodzone drzewa, gałęzie oraz banery.

Po południu jeden zastęp z OSP Muszyna Folwark został zadysponowany do działań w Leluchowie. Po dotarciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że przy Kościele powalona została lipa. Główny pień ominął obiekt sakralny, natomiast boczne gałęzie uszkodziły dach zakrystii na powierzchni około 5m2. Nikt nie został poszkodowany. Działania Straży Pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia; odcięciu głównego pnia lipy zabezpieczając pień przed uszkodzeniem budynku; usunięciu gałęzi z uszkodzonego dachu zakrystii oraz zabezpieczeniu uszkodzonego dachu przed czynnikami atmosferycznymi.

-relacjonują strażacy z PSP Nowy Sącz.

źródło, fot. PSP Nowy Sącz