Nie będzie likwidacji szkół podstawowych w naszej gminie

Dzisiaj o godzinie 9:00 odbyła się XXIII sesja Rady Gminy Podegrodzie. Jednym z punktów obrad było podjęcie uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe. Obradom przysłuchiwała się liczna grupa mieszkańców Stadeł oraz Mokrej Wsi.

Po wprowadzeniu reformy oświaty, znoszącej gimnazja i przywracającej ośmioletnie podstawówki, mieszkańcy Stadeł i Mokrej Wsi nie kryli zdenerwowania możliwością likwidacji szkół w ich wsiach.

Konsultacje w sprawie dostosowania sieci szkół trwały w naszej gminie do ostatniej chwili. Przedstawiono projekt uchwały, z którego wynikało, że w okresie przejściowym do 2018 roku w naszej gminie nadal będzie funkcjonować dziesięć szkół podstawowych, z zastrzeżeniem, że szkoły w Mokrej Wsi i Stadłach będą sześcioklasowe, a następnie czteroklasowe.

Z takim zapisem nie zgadzali się sołtysi Stadeł i Mokrej Wsi: Czesława Ruchała i Czesław Hejmej,  radny ze Stadeł Andrzej Padula oraz przedstawiciele mieszkańców. Ich niepokój budziła możliwość, że przyjęcie takiego projektu w ostateczności doprowadzi do likwidacji obu placówek. Wójt Gminy Małgorzata Gromala tłumaczyła, że w Stadłach i Mokrej Wsi, ze względów demograficznych i lokalowych nigdy nie będzie ośmioklasowych szkół, a reforma oświatowa dopuszcza sześcioklasowe szkoły tylko w okresie przejściowym.

Ostatecznie głosowanie zakończyło się po myśli mieszkańców Stadeł i Mokrej Wsi (7 głosów za, 6 – przeciw, 2 – wstrzymujące się). Na tę chwilę, wszystkie szkoły w naszej gminie będą ośmioklasowe. Pomimo takiego wyniku głosowania, istnieje realne prawdopodobieństwo zakwestionowania tego zapisu przez małopolskiego kuratora oświaty, opiniującego uchwały oświatowe wszystkich gmin.

Dodatkowo podczas sesji, wójt Małgorzata Gromala przedstawiła stan szkolnictwa w gminie Podegrodzie. Pomijając Zespół Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych w Podegrodziu, dotychczas tylko Szkoła Podstawowa w Brzeznej była w miarę dużą szkołą, gdyż  liczyła 158 uczniów. Pozostałych osiem szkół to małe placówki.

Prognozy liczby siedmiolatków, które rozpoczną naukę w latach 2017-2021 nie są zbyt optymistyczne. Jak dotąd w gminie Podegrodzie było 169 etatów nauczycielskich  (w tym 119 dyplomowanych). Wójt ostrzegała dzisiaj, że w związku z likwidacją gimnazjów, pracę straci około 30 nauczycieli.