Akcje charytatywne w Szkole Podstawowej w Stadłach

Społeczność Szkoły Podstawowej w Stadłach chętnie i efektywnie bierze udział we wszelakich akcjach charytatywnych. Jak dotąd, od września zakończyły się trzy z nich.

Pierwsza to: Watoto- Dzieci Afryki- dożywianie. Ta akcja, już po raz kolejny, trwała od września do połowy października. Każda klasa miała swoją skarbonkę, do której uczniowie mogli wrzucać dowolne datki. Następnie klasy V i VI posegregowały banknoty i bilon, aby przygotować monety do liczenia maszynowego w banku. Udało się zebrać i w całości przekazać na konto fundacji 317 złotych i 3 grosze!

Oto fragment ze strony internetowej Fundacji:

”W miejscach działania Fundacji jest wiele maluchów niedożywionych, głodnych. Nawet w rodzinach średnio zamożnych uczy się dzieci od maleńkości, że o drugi posiłek nie wypada nawet prosić. Jest jeden posiłek dla całej rodziny wieczorem, po pracy. Tylko w zamożnych rodzinach dzieci jedzą rano „igikoma” (kaszkę z mąki kukurydzianej – gotowaną na wodzie, bez cukru ani innych dodatków). Akcja „Dożywianie” to wysokokaloryczny posiłek, który misjonarki wydają około południa dla dzieci jeszcze nie chorych, ale już bardzo wygłodzonych.”

Kolejna inicjatywa w naszej szkole to: Zbiórka bandaży i okularów dla Zambii. Ta akcja trwała około trzech tygodni. W tym czasie były gromadzone okulary korekcyjne oraz przeciwsłoneczne, jak również bandaże wykonane z pościeli używanej. Takie było życzenie siostry zakonnej, która pracuje w szpitalu Katondwe w Lusace.

Oto fragment apelu sióstr:

„Borykamy się z wieloma problemami, brakuje prawie wszystkiego: leków, środków opatrunkowych, płynów infuzyjnych, nici chirurgicznych, środków czystości, pościeli , jedzenia dla pacjentów, prądu, paliwa do agregatu… itd.”

Przez okres zbiórki udało się zgromadzić 20 kilogramów bandaży, które zostały wysłane bezpośrednio do Zambii oraz 90 sztuk okularów, które dostarczyliśmy do Czarnego Potoku, do sióstr zakonnych, które zajmą się wysyłką.

Już wkrótce Szlachetna Paczka. Nasza szkoła weźmie w niej udział po raz szósty, w tym trzeci raz ze Szkołą Podstawową w Olszanie. Jednocześnie chcemy wesprzeć akcję polegającą na zbieraniu zabawek, pomocy szkolnych, książek itp., które motocykliści z okolic Nowego Sącza w ramach akcji MOTOMIKOŁAJE dostarczą do szpitali, hospicjów, rodzin zastępczych, czy domów dziecka .

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy poświęcają swój czas i serce, aby wspierać potrzebujących. Zapraszamy chętnych, nie tylko związanych z naszą szkołą, do współpracy. Zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej: spstadla.podegrodzie.pl

Irena Orczykowska – koordynator akcji charytatywnych w SP Stadła