8 osób z Małopolski trafiło na SOR po szczepieniu na COVID-19

Według informacji PAP osiem osób z Małopolski trafiło na SOR lub było hospitalizowanych w związku z powikłaniami możliwymi po szczepieniu przeciwko COVID-19. Chodzi o pacjentów z Tarnowa i Limanowej.

Siedem osób, pracowników służby zdrowia, po upływie kilku dni od szczepienia zgłosiło się na SOR Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie, bo źle się czuły, jednak nie na tyle, aby zostać w szpitalu. Wykonano im testy w kierunku COVID-19. Wyniki okazały się dodatnie.

Pytanie, czy zakaziły się już po szczepieniu, ponieważ organizm mógł być wtedy trochę osłabiony, czy miały COVID-19 już w chwili szczepienia. Zdaje się, że COVID-19 w chwili szczepienia jest bardziej prawdopodobny

– powiedział PAP rzecznik prasowy placówki Damian Mika.

Natomiast pielęgniarka z limanowskiego szpitala po szczepieniu była hospitalizowana 8 godzin. Pielęgniarka poczuła się źle po upływie 40 minut od szczepienia – wzrosło jej ciśnienie, była osłabiona. Informacje te potwierdziła PAP przełożona pielęgniarek w limanowskim szpitalu Bożena Bugajska.

W Polsce wykonano ponad 690 tys. szczepień

Według „Interaktywnego Raportu szczepień przeciwko COVID-19”, dostępnego na stronach rządowych, do 23 stycznia 2021 r. wykonano 684 277 szczepień. Do tej pory odnotowano 361 niepożądanych odczynów poszczepiennych. W powiecie nowosądeckim wykonano do tej pory 712 szczepień, natomiast w Nowym Sączu 1395.

Według raportu dotyczącego NOP (opublikowanego na stronach rządowych) na dzień 21 stycznia do Państwowej Inspekcji Sanitarnej zgłoszono 283 niepożądane odczyny poszczepienne, z czego 231 miały charakter łagodny – czyli zaczerwienienie oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia. Pozostałe odczyny poszczepienne to np. omdlenie, utrata przytomności, gorączka powyżej 40°C, duszności, tachykardia, bladość powłok, senność, metaliczny posmak w ustach, zaburzenia rytmu serca – komorowe, trigeminia, powiększenie regionalnych węzłów chłonnych, uogólniona wysypka, świąd skóry, skoki ciśnienia tętniczego, reakcja alergiczna-uczucie duszności, zaburzenia połykania, napady padaczki, anafilaksja z utratą przytomności, zatrzymaniem oddechu, skurczem krtani.

źródła: medonet.pl, gov.pl