Fot. Grzegorz Brożek/Gość Tarnowsk

22 kleryków zamieniło krawat na koloratkę

25 listopada (niedziela) w uroczystość Chrystusa Króla, w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie 22 kleryków trzeciego roku przyjęło strój duchowny.

Obłóczyny, czyli…

…przyjęcie stroju duchownego, to jedno z ważniejszych wydarzeń na drodze do kapłaństwa.

– Pierwszym jest decyzja o wstąpieniu do seminarium. Drugi krok milowy, to właśnie obłóczyny. Alumni wcześniej proszą o sutannę, o strój duchowny, więc to wypływa zarówno z decyzji Kościoła, jak i jest ich wewnętrzną decyzją. Dając strój duchowny, Kościół obdarza kleryka szczególnym zaufaniem.

– mówi ks. Andrzej Michalik, rektor WSD w Tarnowie.

Przyjęcie stroju duchownego klerycy poprzedzili dniami skupienia. Uroczystości w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie przewodniczył biskup tarnowski Andrzej Jeż.

– Sutanna w zewnętrzny sposób ukazuje przynależność do Chrystusa i Kościoła. Po co nosimy sutannę? Można powiedzieć, że to nasza zbroja i świętość podarowana nam przez Kościół. Jednak nie nosimy jej po to tylko, by sami uzyskać ochronę, ale chcemy przede wszystkim nosić sutannę, by podkreślić naszą tożsamość, by świadczyć o Prawdzie. Drodzy bracia, alumni trzeciego roku! Pamiętajcie, że należycie do Jezusa Chrystusa.

– mówił w homilii bp Jeż.

źródło: GN