11 mln zł na żłobki w Małopolsce. Skorzysta m. in. Podegrodzie i Chełmiec

Zarząd Województwa Małopolskiego zatwierdził listę 28 projektów, w ramach których w całym regionie powstaną m.in. żłobki i kluby dziecięce. W Chełmcu oraz w Podegrodziu zostaną utworzone nowe miejsca opieki dla dzieci do lat trzech.

Celem projektu jest wsparcie rodziców planujących powrót na rynek pracy.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym może stanowić prawdziwe wyzwanie. Zapewnienie dziecku wykwalifikowanej opieki nie jest proste i wiąże się ze sporymi kosztami. Dlatego staramy się na różne sposoby pomagać młodym rodzicom w powrocie do aktywności zawodowej

– mówi marszałek Tomasz Urynowicz.

W ramach projektów wybranych do realizacji, w Małopolsce powstaną 794 miejsca w żłobkach i klubach dziecięcych oraz sfinansowana zostanie opieka nad dziećmi przez dziennego opiekuna.

Projekty o łącznej wartości ponad 13,2 mln zł będą realizowane w wyniku rozstrzygnięcia konkursu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego. Łączna wartość dofinansowania to ponad 11,2 mln zł.

Rekrutacja do pierwszych żłobków i klubów dziecięcych ruszy jeszcze w tym roku.

Jedną z form wsparcia dla rodziców mieszkających w regionie jest projekt Małopolska Niania, cieszący się ogromnym zainteresowaniem. Mamy nadzieję, że tworzenie nowych miejsc opieki dla dzieci będzie dla wielu Małopolan cennym impulsem, by zaplanować powrót do pracy

– mówi Marta Malec-Lech z zarządu województwa.

Rozstrzygnięcie prowadzonego przez Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie konkursu zostało podzielone na cztery rundy. Za nami pierwszy etap. Kolejne listy z projektami zostaną ogłoszone w sierpniu, wrześniu oraz październiku.

Do tej pory w ramach programu powstało 2,5 tys. miejsc w żłobkach, klubach dziecięcych oraz u dziennego opiekuna.

źródło, fot. Biuro Prasowe UMWM